Lenovo zapowiada ofensywę na rynku serwerów

Od dobrych kilku lat Lenovo zajmuje pierwsze miejsce na liście największych producentów pecetów, pozostawiając w pobitym polu takie firmy, jak HP czy Dell. Korporacja utworzyła ostatnio nowy oddział noszący nazwę Data Center Group i zapowiada, że wejdzie teraz śmielej na rynek serwerów i powalczy na nim również o palmę pierwszeństwa.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Dyski SSD w zastosowaniach serwerowych

Dyski SSD w zastosowaniach serwerowych

Dyski półprzewodnikowe (SSD – Solid State Drives) rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie i już niebawem wypierać będą klasyczne dyski twarde w prawie każdym środowisku operacyjnym. Te coraz popularniejsze „cuda wydajności” obiecują znacznie wyższą przepustowość operacji...

Serwerownia, jak z klocków

Serwerownia, jak z klocków

Centrum danych o konstrukcji modułowej jest nie tylko łatwiejsze we wdrożeniu, ale i znacznie lepiej poddaje się przyszłej rozbudowie. Skonfigurowane moduły, zawierające wszystkie niezbędne komponenty – systemy szaf IT, zabezpieczenie i rozdział zasilania, klimatyzacja, systemy...

Niezawodność sprzętu i serwerowych systemów operacyjnych - globalne badanie ITIC 2015 - 2016 oraz wnioski z badania.

Niezawodność sprzętu i serwerowych systemów operacyjnych - globalne badanie ITIC 2015 - 2016 oraz wnioski z badania.

W cyfrowej erze niezawodność sprzętu serwerowego ma kluczowe znaczenie dla działalności firm i ich wyników biznesowych. W bezpłatnych materiałach przedstawiamy globalne badanie niezawodności sprzętu i serwerowych systemów operacyjnych ITIC 2015-2016 oraz wnioski wynikające z badania. ...

Korporacja zaczęła się liczyć na tym rynku w 2014 roku, po tym przejęła od firmy IBM jej oddział produkujący komputery x86, co kosztowało ją 2,3 mld USD. Lenovo zajmuje obecnie trzecie miejsce na liście największych producentów serwerów. Wyprzedzają ją tylko dwie potężne korporacje: Hewlett Packard Enterprise i Dell.

Firma oferowało użytkownikom na początku swojej działalności w tym sektorze rynku głównie serwery typu „barebone”, czyli goły sprzęt bez oprogramowania. Z czasem włączyła do oferty hiper konwergentne systemy obliczeniowe przystosowane do pracy w wysoce zwirtualizowanych środowiskach pracy, takie jak serwery Converged HX (czytaj tutaj), na których instaluje oprogramowanie dostarczane jej przez firmę Nutanix.

Zobacz również:

Serwery Converged HX

Serwery Converged HX

Lenovo sprzedaję obecnie większość produkowanych przez siebie serwerów chińskim dostawcom chmurowych usług, takim jak Baidu, Tencent i Alibaba. Zapowiada jednak, że po utworzeniu oddziału Data Center Group chce zainteresować swoimi serwerami również firmy działające w Europie oraz w USA.

Stawia przy tym na serwery wyposażone w procesory ARM oraz w pamięci masowe „all-flash”, które pojawią się wkrótce w jej ofercie, a na razie są intensywnie testowane. Serwery wyposażone w procesory x86 pozostaną oczywiście też w jej ofercie. Nawiązała również współpracę z firmami Juniper i SAP. Pierwsza będzie jej dostarczać rozwiązanie sieciowe, a druga oprogramowanie. Ma w planach budowę fabryki serwerów w Meksyku, która będzie obsługiwać rynek amerykański.

Prenumerata Computerworld Zamów teraz bezpłatnie »
Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.