Qualcomm i Red Hat stawiają na linuksowe serwery ARM

Qualcomm specjalizuje się od lat w produkcji układów scalonych instalowanych w urządzeniach mobilnych, ale próbuje również zaistnieć na rynku serwerów. Właśnie dlatego nawiązał ostatnio współpracę z firmą Red Hat celem opracowania rozwiązań, które pozwolą instalować system operacyjny Enterprise Linux Server na serwerach wyposażonych w jego układy ARM.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Serwery Lenovo tworzą otwartą i elastyczną podstawę do rozwoju centrum danych

Serwery Lenovo tworzą otwartą i elastyczną podstawę do rozwoju centrum danych

Chmura, analityka biznesowa, mobilność i inne trendy to dla centrów danych na całym świecie wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się działy IT. W rezultacie rośnie zapotrzebowanie na serwery x86, które – oferując bardziej wydajne zarządzanie obciążeniami i konsolidację...

Lenovo wspiera NFL jako oficjalny dostawca sprzętu komputerowego

Lenovo wspiera NFL jako oficjalny dostawca sprzętu komputerowego

National Football League (NFL) to największa zawodowa liga futbolu amerykańskiego. Została założona w 1920 r. i jest obecnie najpopularniejszą sportową ligą Ameryki. NFL obejmuje 32 oddziały franczyzowe na terenie USA i funkcjonuje w nowoczesnym i sprawnie działającym modelu ligowym. O...

Wielki potencjał i bezkonkurencyjna wydajność. Serwery Lenovo® to najbardziej otwarta i niezawodna platforma x86

Wielki potencjał i bezkonkurencyjna wydajność. Serwery Lenovo® to najbardziej otwarta i niezawodna platforma x86

Portfolio serwerowe Lenovo odpowiada na wszystkie potrzeby w centrum danych – od tych związanych z tradycyjną, codzienną obsługą informatyczną, po najbardziej wymagające, wysoko wydajne obliczenia HPC.

Jak wiadomo, wszystkie procesory produkowane przez Qualcomm – zarówno standardowe, jak i mobilne – bazują na architekturze opracowanej przez firmę ARM. ARM sprzedaje producentom systemów obliczeniowych licencję na stosowanie w nich procesorów opartych na tej architekturze. Serwery wyposażone w procesory ARM nie cieszą się póki co powodzeniem, gdyż centra danych opanowały komputery zawierające układy x86, które opanowały prawie w stu procentach ten rynek.

Qualcomm i Red Hat mają nadzieję, że zawarta przez nich umowa zmieni tę sytuację i linuksowe serwery ARM wejdą śmielej do centrów danych, gdzie stawią z powodzeniem czoła serwerom x86. Wierzą jednocześnie, że zachęci to deweloperów do podjęcia trudu opracowania nowych aplikacji – szczególnie tych, które obsługują biznes - wykorzystujących serwery ARM.

Zobacz również:

Qualcomm nie precyzuje póki co, kiedy w jego ofercie pojawi się pierwszy procesor ARM opracowany w ramach współpracy z firmą Red Hat. Można się jednak spodziewać, że procesor taki powstanie do końca tego roku. A ma to być procesor zgodny zarówno z serwerowymi specyfikacjami opracowanymi przez Qualcomm, jak i z wymogami stawianymi przez SBSA (Server Base System Architecture; specyfikacje opracowane przez ARM).

Warto przypomnieć, że Qualcomm zaprezentował swój pierwszy serwerowy procesor ARM w październiku zeszłego roku. Jest to 24-rdzeniowy układ, przechodzący obecnie serię firmowych testów. Procesor (pisaliśmy o nim więcej tutaj) będzie w stanie obsługiwać bardzo wymagające aplikacje klasy „enterprise”, w tym aplikacje chmurowe, typu Big Data, „machine learning” (maszynowe uczenie się) oraz aplikacje uruchamiane w środowiskach IaaS (Infrastructure as a Service and Platform) i PaaS (Platform as a Service).

Deweloperzy mogą testować opracowane przez siebie aplikacje uruchamiając je zdalnie na serwerach wyposażonych w ten procesor, co jest możliwe dzięki opracowanej przez Qualcomm usłudze Linaro Cloud.

Prenumerata Computerworld Zamów teraz bezpłatnie »
Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.