Znamy skalę zagrożeń w sieci Orange

"Raport CERT Orange Polska za rok 2015" to szalenie interesujący dokument prezentujący skalę zagrożeń w sieci Orange.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!

Na blogu Orange pojawił się "Raport CERT Orange Polska za rok 2015". To druga edycja corocznego raportu CERT Orange Polska, która pozwala na poznanie zagrożeń, które czyhały w 2015 roku na konsumentów korzystających z sieci tego operatora.

Czego się dowiadujemy?

Raport za 2015 rok przedstawia wiele statystyk dotyczących cyberzagrożeń. Dowiadujemy się z nich m.in., że:

Zobacz również:

- cyberprzestępcy zaznaczyli wyraźniej swoją aktywność, ponieważ wzrosła liczba obsługiwanych miesięcznie incydentów

- incydentów było niemal 1700 miesięcznie

- zagrożenia dla bezpieczeństwa związane były przede wszystkim z rozpowszechnianiem obraźliwych i nielegalnych treści (w tym spamu)

- odnotowano wzmożone ataki przy użyciu maili phishingowych udających faktury

- przy próbach ataków na otwarte usługi automaty aż w dwóch przypadkach na dziesięć używały loginu „root” i hasła „123456” (wciąż są to więc niestety jedne z popularniejszych poświadczeń)

W raporcie możemy też przeczytać o korzyściach płynących z uruchomienia w 2015 roku CyberTarczy (uchroniła przed konsekwencjami cyber-ataków niemal 90 tys. klientów ORANGE) oraz udostępnienia skierowanego do rodziców programu Bezpiecznie Tu i Tam. Ponadto autorzy raportu pokusili się o prezentację prognoz cyberzagrożeń na 2016 rok. Ich zdaniem pierwszoplanową rolę będą odgrywały ataki phishingowe i spamowe.

Zapoznaj się z dokumentem "Raport CERT Orange Polska za rok 2015", w którym znajdziesz szereg dodatkowych interesujących informacji.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.