Microsoft SQL Server 2016 - także dla Linuksa

Microsoft ogłosił prace nad wydaniem bazy SQL Server 2016 dla Linuksa. Oprogramowanie będzie dostępne w obu modelach - chmurowym i klasycznym.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!

Jak informuje na blogu Microsoftu Scott Guthrie, EVP grupy usług chmurowych i korporacyjnych, najnowsza wersja bazy danych SQL Server wprowadzi najdalej idące zmiany technologiczne w historii tego produktu.

Najnowsze wydanie flagowej bazy danych Microsoftu będzie obsługiwać:

  • Szyfrowanie danych w stanie spoczynku, w tranzycie, a także w pamięci serwera,
  • Obsługa przetwarzania w pamięci dla każdych obciążeń - opcja in-memory przyspieszy kilkadziesiąt razy wykonywanie zapytań (producent podaje do 30-100x),
  • Radykalne przyspieszenie pracy hurtowni danych,
  • Nową platformę BI dla urządzeń mobilnych (iOS, Android, Windows Phone),
  • Obsługę platformy analitycznej R, co umożliwi prowadzenie predyktywnej analizy w czasie rzeczywistym,
  • Podział obciążenia pomiędzy instancjami w chmurze oraz w firmowym datacenter.

Zobacz również:

SQL Server 2016 dla platformy Microsoft Windows (oferowany także w chmurze Azure) będzie dostępny pod koniec bieżącego roku.

Piekło zamarzło?

Po raz pierwszy w historii Microsoftu flagowy produkt firmy przeznaczony dla użytkowników biznesowych został opracowany dla platformy open source. SQL Server 2016 będzie dostępny dla Linuksa, zarówno w modelu chmurowym (oferta Azure), jak i klasycznym, przeznaczonym do pracy w firmowym datacenter. W wydaniu dla Linuksa będzie obecna także opcja Stretch, która umożliwia dostęp do danych, które są przetwarzane w obu modelach (chmurowym i klasycznym). Obecnie wydanie dla Linuksa jest w trakcie testów. Najważniejsze funkcje motoru bazodanowego można sprawdzić już teraz, premiera gotowego produktu powinna odbyć się w połowie przyszłego roku. Oprogramowanie będzie licencjonowane w modelu własnościowym, spójnym z innymi produktami Microsoftu.

Wprowadzenie bazy SQL Server dla Linuksa jest kolejnym krokiem w kierunku spójnej obsługi mieszanego środowiska. Potwierdzeniem dalszych inwestycji jest zakup firm Xamarin oraz Revolution Analytics, a także wydanie oprogramowania Microsoft R Server z obsługą platform Hadoop i Teradata.

Microsoft obecnie oferuje usługi wykorzystujące systemy open source (taką usługą jest na przykład Azure Data Lake świadczona na platformie Ubuntu) i zamierza nadal rozwijać produkty, które będą działać w mieszanym środowisku. Partnerstwo z Microsoftem w rozwoju usług klasy Enterprise dla Linuksa oficjalnie zadeklarowały firmy Red Hat oraz Canonical (wydawca dystrybucji Ubuntu). W praktyce oznacza to, że firmy zyskają szerszy wybór oprogramowania. Do niedawna jedyną komercyjną bazą danych klasy high Enterprise dla Linuksa była baza Oracle. Niebawem będzie dostępny także SQL Server.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.