Dlaczego warto zamienić serwery RISC/Unix na Lenovo X6

Materiał promocyjny Wiele przedsiębiorstw nadal uruchamia swoje krytyczne aplikacje na wydzielonych systemach RISC/Unix. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że starzejące się serwery platformy RISC/Unix nie zapewniają ani wystarczającej elastyczności, ani gotowości na ciągle zmieniające się potrzeby.

A to właśnie zmiany są tak charakterystyczne dla dzisiejszych środowisk biznesowych. Kto się nie zmienia, ten się nie rozwija. Starsze systemy nie ułatwiają rozwoju, który musi opierać się na wykorzystaniu innowacyjnych technologii, m.in. chmury obliczeniowej.

Już sam zakup serwerów RISC/Unix zawsze wiązał się z bardzo dużym wydatkiem. Do tego z czasem dochodziły szybko rosnące koszty operacyjne związane z użytkowaniem tych systemów. Utrzymanie sprzętu, aplikacji oraz znalezienie odpowiednio wyszkolonego zespołu wsparcia, który dbałby o zapewnienie wymaganego poziomu usług – to wszystko wnosiło duży wkład do obciążeń budżetu IT.

W wielu wypadkach starsze systemy nie przystają do długoterminowej strategii biznesowej, której założeniem jest osiąganie „więcej za mniej” i oparcie się na maksymalnie elastycznych, skalowalnych i łatwo dostosowujących się do potrzeb rozwiązań (w dodatku zajmujących mniej miejsca w centrum danych). Unix – przez dekady podstawowy serwerowy system operacyjny w centrach danych wielu przedsiębiorstw – obecnie znajduje się w powolnym i nieodwracalnym regresie.

Coraz mniejszy udział Uniksa w rynku serwerowych systemów operacyjnych jest spowodowany migracją do innych platform. Zdaniem analityków rynkowych dzieje się tak z kilku powodów: coraz większej konkurencji ze strony systemów Linux i Microsoft, coraz wydajniejszego i tańszego w utrzymaniu sprzętu x86 z procesorami o wielu rdzeniach i wreszcie coraz łatwiejszego uruchamiania specyficznych dla Uniksa aplikacji na serwerach x86. Systemy z procesorami x86, które obecnie mogą obsługiwać wiele obciążeń uniksowych, zwykle oferują znacznie korzystniejszy od serwerów platformy RISC stosunek ceny do wydajności. Dlatego to platforma x86 staje się podstawą technologicznego rozwoju i innowacji, takich jak cloud computing, rozwiązania konwergentne i hiperkonwergentne.

Powody migracji z platformy RISC/Unix do serwerów x86

Ograniczanie kosztów – w związku z:

  • Coraz bardziej napiętymi budżetami IT.
  • Rosnącymi kosztami projektów.
  • Oszczędnościami dotyczącymi wsparcia i utrzymania.

Elastyczność, której wymagają:

  • Nowe projekty.
  • Rosnąca liczba użytkowników.
  • Uwarunkowania prawne.
  • Szybko rosnąca całkowita pojemność systemu.

Odpowiedź na wyzwania, takie jak:

  • Wysoki stopień wykorzystania serwerów.
  • Oszczędność przestrzeni i konsolidacja.
  • Efektywne zasilanie i chłodzenie.
  • Modernizowanie sprzętu, systemu operacyjnego i aplikacji.

Strategia rozwoju

  • Architektura oparta na standardach.
  • Większa oferta aplikacji.
  • Platforma otwarta na innowacje.

Serwery Lenovo x3850 X6 and x3950 X6 – logiczna alternatywa dla platformy RISC/Unix

Migracja systemów RISC/Unix do serwerów Lenovo X6, obsługujących systemy operacyjne Linux lub Windows, daje przedsiębiorstwom wiele korzyści. Dzięki niej mogą zwiększyć niezawodność i ciągłość działania systemu informatycznego, ograniczyć koszty oraz wykorzystać przewagi wydajnościowe, zaspokajając rosnące potrzeby użytkowników.

Serwery Lenovo X6 są dla starszych systemów (takich jak Itanium) alternatywą, która oferuje dużą wartość biznesową, wysoką dostępność oraz dużą wydajność.

  • System Lenovo x3850 X6 jest stelażowym serwerem o wysokości 4U, w którym można wykorzystać do 4 gniazd procesorowych.
  • System Lenovo x3950 X6 jest stelażowym serwerem o wysokości 8U, w którym można wykorzystać do 8 gniazd procesorowych.

Oba serwery Lenovo X6 zaprojektowano pod kątem maksymalnego wykorzystania systemów, ich niezawodności i wydajności. Dlatego doskonale radzą sobie z aplikacjami mocno obciążającymi zasoby obliczeniowe i pamięć. Wyposażone w procesory Intel Xeon E7-4800/8800 serwery X6 mogą dysponować pamięcią podręczna do 12 TB i 144 rdzeniami procesorowymi. Wykorzystując te systemy, osoby zarządzające centrum danych mogą uruchamiać krytyczne aplikacje biznesowe, wdrażać duże maszyny wirtualne oraz obsługiwać bazy danych w trybie „in-memory”, bez żadnych kompromisów związanych z wydajności, pojemnością czy skalowalnością.

Serwery X6 pod względem takich atrybutów, jak: niezawodność, dostępność i skuteczność serwisowania (określanych wspólnym terminem RAS - Reliability, Availability, Serviceability) przypominają platformy mainframe. Oferują podobny do nich wysoki stopień integracji sprzętowo-programowej. Poprzez zastosowanie zaawansowanej technologii samo-naprawy serwery X6 zapewniają maksymalną ciągłość działania - proaktywnie identyfikują potencjalne przyczyny awarii i w bez wpływu na działanie systemu przeprowadzają odpowiednie działania naprawcze. Zastosowanie tej wbudowanej w serwer technologii przekłada się na wyjątkową dostępność systemu i niczym niezakłóconą wydajność, wymaganą przez krytyczne dla dzisiejszego biznesu aplikacje.