Trojan na Androida kradnie hasła do banku i chce okupu za dostęp do plików

Użytkowników Androida zaatakował nowy trojan, który wykrada loginy i hasła do usług bankowości online. Oprócz tego posiadacze zainfekowanych urządzeń są zmuszani do zapłacenia okupu w zamian za odblokowanie dostępu do ich danych.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Zautomatyzowane rozpoznawanie i szybkie eliminowanie słabych punktów

Zautomatyzowane rozpoznawanie i szybkie eliminowanie słabych punktów

Spektakularne ataki cybernetycznie nie są już dziełem geniuszu utalentowanych hackerów. Jeśli na komputerach w przedsiębiorstwie znajdują się słabe punkty, można dokonać ataku za pomocą narzędzi dostępnych w internecie. Ta biała księga opisuje scenariusze ataków i pokazuje, jak...

Twierdza „data center”

Twierdza „data center”

Znaczenie infrastruktury teleinformatycznej dla poprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, jak i jej złożoność, nakładają na administratorów wymóg stałej kontroli parametrów pracy serwerowni. Jednak samo gromadzenie informacji o zdarzeniach to nie wszystko – te dane wymagają jeszcze...

Zagrożenia z "ciemnej sieci" – raport IBM

Zagrożenia z "ciemnej sieci" – raport IBM

Jednym z największych zagrożeń współczesnego świata wirtualnego jest ransomware – oprogramowanie, które szyfruje dysk twardy użytkownika, a ponowny dostęp do jego zawartości oferuje za opłatą. Poniższa publikacja wskazuje, że ataki tego typu są obecnie niezwykle dochodową...

Trojan o nazwie Xbot nie rozprzestrzenił się jeszcze zbyt szeroko, ale już teraz atakuje posiadaczy smartfonów i tabletów z systemem Android w Australii i Rosji. Zagrożenie zostało wykryte przez Palo Alto Networks, a badacze są przekonani, że twórcy trojana będą starali się zainfekować nim urządzenia z innych regionów.

Pracownik Palo Alto Network przekonuje, że twórca trojana Xbot wkłada w niego dużo pracy. Malware staje się z czasem coraz bardziej zaawansowane. Prawdopodobieństwo infekcji może być coraz większe, a wykrycie tego konkretnego złośliwego oprogramowania będzie coraz trudniejsze.

Zobacz również:

Xbot wykorzystuje technikę o nazwie hijacking i jego głównym zadaniem jest wykradanie danych logowania do bankowości online. Przy próbie uruchomienia aplikacji banku wyświetlany jest z wykorzystaniem WebView spreparowany przez cyberprzestępcę ekran udający oficjalną aplikację.

Drugą funkcją Xbot jest wyświetlenie innego ekranu z wykorzystaniem WebView. Informuje on użytkownika o zainfekowaniu smartfona przez CryptoLocker, czyli znane złośliwe oprogramowanie typu ransomware.

Zdjęcie: Palo Alto Network

Zdjęcie: Palo Alto Network

Twórcy Xbot, który szyfruje dane w pamięci zewnętrznej, żądają 100 dol. za oddanie dostępu do plików. Trojan potrafi też wysyłać na serwer atakującego prywatne dane użytkownika, w tym treść wiadomości SMS, numery telefonów itp.

Trojan może zostać aktywowany w smartfonach wyposażonych w system Android w wersji 4.4 KitKat lub jedno ze starszych wydań. Google załatało lukę, która umożliwia wykonanie tego ataku, w Androidzie 5.0 Lollipop.

źródło: paloaltonetworks.com

Prenumerata Computerworld Zamów teraz bezpłatnie »
Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.