HPE – nie rezygnujemy z układów Itanium

Firma Hewlett Packard Enterprise informuje, że zamierza dalej rozwijać procesory Itanium i będzie je instalować w swoich serwerach co najmniej do 2025 roku. Kolejna wersja tego procesora - który wejdzie dopiero na rynek - nosi roboczą nazwę Kittson. Jak zapowiada HPE, będzie on instalowany w następnych modelach serwerów Integrity i Superdome.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Serwery Lenovo tworzą otwartą i elastyczną podstawę do rozwoju centrum danych

Serwery Lenovo tworzą otwartą i elastyczną podstawę do rozwoju centrum danych

Chmura, analityka biznesowa, mobilność i inne trendy to dla centrów danych na całym świecie wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się działy IT. W rezultacie rośnie zapotrzebowanie na serwery x86, które – oferując bardziej wydajne zarządzanie obciążeniami i konsolidację...

Lenovo wspiera NFL jako oficjalny dostawca sprzętu komputerowego

Lenovo wspiera NFL jako oficjalny dostawca sprzętu komputerowego

National Football League (NFL) to największa zawodowa liga futbolu amerykańskiego. Została założona w 1920 r. i jest obecnie najpopularniejszą sportową ligą Ameryki. NFL obejmuje 32 oddziały franczyzowe na terenie USA i funkcjonuje w nowoczesnym i sprawnie działającym modelu ligowym. O...

Wielki potencjał i bezkonkurencyjna wydajność. Serwery Lenovo® to najbardziej otwarta i niezawodna platforma x86

Wielki potencjał i bezkonkurencyjna wydajność. Serwery Lenovo® to najbardziej otwarta i niezawodna platforma x86

Portfolio serwerowe Lenovo odpowiada na wszystkie potrzeby w centrum danych – od tych związanych z tradycyjną, codzienną obsługą informatyczną, po najbardziej wymagające, wysoko wydajne obliczenia HPC.

Deklaracja HPE rozwiewa spekulacje formułowane przez niektórych analityków, że HPE zamierza zmienić swoją strategię dotyczą układów CPU i rozważa poważnie możliwość zastąpienia w najbliższej przyszłości procesorów Itanium innym układami, opartymi zapewne na architekturze x86. O kolejnej wersji procesora Itanium (Kittson) pisaliśmy więcej tutaj.

Warto przypomnieć, że HP wprowadzał w przeszłości do swojej oferty serwery oparte na kolejnej wersji procesora Itanium co trzy lata. I tak serwery HP zawierające procesory Itanium noszące kodową nazwę Poulson (zastępujące procesor Tukwila) pojawiły się na rynku na początku 2013 roku. Są to systemy obliczeniowe pracujące pod kontrolą jednego z trzech systemów operacyjnych: HP-UX, OpenVMS lub Linux.

Zobacz również:

Itanium

Itanium

Wielu klientów firmy HPE wybierało ostatnio serwery x86 obawiając się tego, że procesory Itanium będą powoli wycofywane z rynku. Decyzję HPE powitają zapewne z zadowoleniem ci użytkownicy, którzy uruchamiają swoje ważne aplikacje na wydajnych serwerach HP-UX. Mogą oni obecnie być pewni tego, że posiadana przez nich platforma obliczeniowe będzie wspierana w najbliższych latach.

Większość analityków jest jednak zgodna co do tego, że procesory Itanium zostaną jednak w pewnym momencie wycofane z rynku. Microsoft podziela tę opinię i dlatego nie wspiera już tej platformy obliczeniowej, a HPE ma w ofercie szereg narzędzi, które pozwalają użytkownikom przenosić w łatwy sposób swoje aplikacje z serwerów uniksowych na serwery x86.

Prenumerata Computerworld Zamów teraz bezpłatnie »
Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.