HPE – nie rezygnujemy z układów Itanium

Firma Hewlett Packard Enterprise informuje, że zamierza dalej rozwijać procesory Itanium i będzie je instalować w swoich serwerach co najmniej do 2025 roku. Kolejna wersja tego procesora - który wejdzie dopiero na rynek - nosi roboczą nazwę Kittson. Jak zapowiada HPE, będzie on instalowany w następnych modelach serwerów Integrity i Superdome.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Dyski SSD w zastosowaniach serwerowych

Dyski SSD w zastosowaniach serwerowych

Dyski półprzewodnikowe (SSD – Solid State Drives) rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie i już niebawem wypierać będą klasyczne dyski twarde w prawie każdym środowisku operacyjnym. Te coraz popularniejsze „cuda wydajności” obiecują znacznie wyższą przepustowość operacji...

Serwerownia, jak z klocków

Serwerownia, jak z klocków

Centrum danych o konstrukcji modułowej jest nie tylko łatwiejsze we wdrożeniu, ale i znacznie lepiej poddaje się przyszłej rozbudowie. Skonfigurowane moduły, zawierające wszystkie niezbędne komponenty – systemy szaf IT, zabezpieczenie i rozdział zasilania, klimatyzacja, systemy...

Niezawodność sprzętu i serwerowych systemów operacyjnych - globalne badanie ITIC 2015 - 2016 oraz wnioski z badania.

Niezawodność sprzętu i serwerowych systemów operacyjnych - globalne badanie ITIC 2015 - 2016 oraz wnioski z badania.

W cyfrowej erze niezawodność sprzętu serwerowego ma kluczowe znaczenie dla działalności firm i ich wyników biznesowych. W bezpłatnych materiałach przedstawiamy globalne badanie niezawodności sprzętu i serwerowych systemów operacyjnych ITIC 2015-2016 oraz wnioski wynikające z badania. ...

Deklaracja HPE rozwiewa spekulacje formułowane przez niektórych analityków, że HPE zamierza zmienić swoją strategię dotyczą układów CPU i rozważa poważnie możliwość zastąpienia w najbliższej przyszłości procesorów Itanium innym układami, opartymi zapewne na architekturze x86. O kolejnej wersji procesora Itanium (Kittson) pisaliśmy więcej tutaj.

Warto przypomnieć, że HP wprowadzał w przeszłości do swojej oferty serwery oparte na kolejnej wersji procesora Itanium co trzy lata. I tak serwery HP zawierające procesory Itanium noszące kodową nazwę Poulson (zastępujące procesor Tukwila) pojawiły się na rynku na początku 2013 roku. Są to systemy obliczeniowe pracujące pod kontrolą jednego z trzech systemów operacyjnych: HP-UX, OpenVMS lub Linux.

Zobacz również:

Itanium

Itanium

Wielu klientów firmy HPE wybierało ostatnio serwery x86 obawiając się tego, że procesory Itanium będą powoli wycofywane z rynku. Decyzję HPE powitają zapewne z zadowoleniem ci użytkownicy, którzy uruchamiają swoje ważne aplikacje na wydajnych serwerach HP-UX. Mogą oni obecnie być pewni tego, że posiadana przez nich platforma obliczeniowe będzie wspierana w najbliższych latach.

Większość analityków jest jednak zgodna co do tego, że procesory Itanium zostaną jednak w pewnym momencie wycofane z rynku. Microsoft podziela tę opinię i dlatego nie wspiera już tej platformy obliczeniowej, a HPE ma w ofercie szereg narzędzi, które pozwalają użytkownikom przenosić w łatwy sposób swoje aplikacje z serwerów uniksowych na serwery x86.

Prenumerata Computerworld Zamów teraz bezpłatnie »
Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.