Mobilni użytkownicy kont bankowych bardziej narażeni na ataki

Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego użytkownicy mobilnych kont bankowych są znacznie łatwiejszym łupem dla cyberprzestępców niż "stacjonarni" internauci.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!

Mobilnych użytkowników kont bankowych jest coraz więcej. Obecnie szacuje się, że ok. 4,3 mln, co stanowi 43% ogółu właścicieli smartfonów. Tak szeroka rzesza osób zarządzających swoimi pieniędzmi nie mogła oczywiście ujść uwadze cyberprzestępcom, którzy w ostatnim okresie stali się tak bardo aktywni, że doczekaliśmy się reakcji ze strony Komisja Nadzoru Finansowego. Wydała ona orzeczenie, w którym ostrzega, że mobilni użytkownicy kont bankowych są znacznie bardziej narażeni na cyberataki, niż internauci korzystający z komputerów.

KNF zwraca uwagę na następujące elementy zwiększające ryzyko ataku:

1. W przypadku urządzenia mobilnego realizacja przelewu i autoryzacja odbywa się za pośrednictwem jednego urządzenia

Zobacz również:

  • Baterie węglowo –jonowe

2. Słabo zabezpieczona infrastruktura klienta (odpowiada za 40% wszystkich przypadków włamań)

3. Niechętnie wdrażane przez banki kolejne procedury zwiększające bezpieczeństwo (boją się, że zmniejszą one wygodę klientów i wydłużą czas dokonywanych transakcji)

W odniesieniu do ostatniego z punktów KNF deklaruje, że będzie prowadził bezwzględnie kontrolę bankowości i narzucał rekomendacje podnoszące poziom bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Jako konsument korzystający z mobilnej bankowości pamiętaj, aby zachować jak największą ostrożność. Cyberprzestępcy mają bowiem wręcz nieograniczoną fantazję w wymyślaniu kolejnych "sztuczek", które mają im umożliwić dobranie się do Twoich pieniędzy.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.