Pamięci flash są już lepsze od HDD pod względem gęstości upakowania danych

Firma Micron zademonstrowała układy pamięci NAND/flash wyprodukowane przy użyciu technologii 3D, które są w stanie zapisywać na powierzchni o wielkości jednego cala kwadratowego 2,77 terabitów.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Software-Defined Storage

Software-Defined Storage

Eksplozja danych to bezprecedensowe wyzwanie dla firm i instytucji publicznych niezależnie od ich wielkości, branży, a nawet kraju, z którego pochodzą. Aby sprostać temu wyzwaniu, działy IT już dzisiaj potrzebują nowoczesnej, efektywnej i elastycznej infrastruktury pamięci masowej, która...

Dyski SSD w zastosowaniach serwerowych

Dyski SSD w zastosowaniach serwerowych

Dyski półprzewodnikowe (SSD – Solid State Drives) rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie i już niebawem wypierać będą klasyczne dyski twarde w prawie każdym środowisku operacyjnym. Te coraz popularniejsze „cuda wydajności” obiecują znacznie wyższą przepustowość operacji...

Pamięć masowa klasy enterprise: efektywna, wydajna i zoptymalizowana dla technologii flash

Pamięć masowa klasy enterprise: efektywna, wydajna i zoptymalizowana dla technologii flash

White paper prezentuje wyniki badania dotyczącego oferty IBM Storwize i jej wpływu na rynek pamięci masowych. Niezawodna platforma wirtualizacyjna klasy enterprise – efektywna, ekonomiczna i zoptymalizowana pod kątem współczesnych wyzwań – to nowe rozdanie pozwalające organizacjom na...

Półprzewodnikowe układy pamięci flash prześcignęły dyski HDD pod względem maksymalnej gęstości zapisu danych. Stało się to za sprawą firmy Micron, która zademonstrowała niedawno w San Francisco, na konferencji IEEE ISSCC (International Solid State Circuits Conference, ISSCC), układy pamięci NAND/flash wyprodukowane przy użyciu technologii 3D, które są w stanie zapisywać na powierzchni o wielkości jednego cala kwadratowego 2,77 terabitów.

Do tej pory rekord należał do firmy Samsung, która w 2015 roku zademonstrowała pamięci flash zdolne zapisywać na takiej samej powierzchni 1,19 terabitów. Firma zapowiedziała wtedy, że w tym roku poprawi ten parametr do wielości 1,69 terabitów.

Zobacz również:

Zademonstrowane przez firmę Micron układy flash pobiły, po raz pierwszy w historii przemysłu IT, standardowe dyski twarde, które są obecnie w stanie przechowywać na jednym calu kwadratowym talerza maksymalnie 1,3 terabitów.

Warto jednak pamiętać, że większość produkowanych obecnie dysków HDD może zapisywać na jednym calu kwadratowym dużo mniej danych. I tak np. standardowe, desktopowe dyski firmy Seagate oferują gęstość zapisu danych rzędu 850 Gb/cal kwadratowy. Dyski produkowane przy użyciu nowszej technologii SMR (Shingled Magnetic Recording) mogą się pochwalić nieco lepszym parametrem.

Gęstość zapisu oferowana przez dyski HDD ciągle rośnie i warto zauważyć, że pamięci takie produkowane pod koniec 2015 były w stanie zapisywać na jednym calu kwadratowym talerza o ok. 60% więcej danych niż dyski dostępne na rynku zaledwie rok wcześniej, pod koniec 2014 roku.

Na wspomnianej konferencji ISSCC producenci pamięci flash (w tym Samsung) poinformowali, że przygotowują się do wprowadzenia na rynek już w najbliższej przyszłości, 2,5 calowych dysków SSD o pojemności 15 TB. Obecnie najpojemniejszy taki dysk, którego producentem jest japońska firma Fixstars, może przechowywać 13 TB danych. Jest to jednak bardzo drogie urządzenie przeznaczone do zastosowań profesjonalnych - kosztuje aż 13 tys. USD (czyli 1 USD za 1 GB).

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.