OpenDNS twórcą nowatorskiej metody wykrywania sieciowych zagrożeń

Firma jest twórcą technologii, która umożliwia wykrywanie zagrożeń przy wykorzystaniu analizy wzorców ruchu sieciowego opartej na teorii dźwięku. Firma zaprezentowała niedawno dwie bazujące na tej technologii metody detekcji sieciowych zagrożeń, z których jedna pozwala przewidywać, w jakich domenach może się pojawić złośliwy kod.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Wielokanałowe działanie sklepów detalicznych dzięki bezpiecznej sieci Wi-Fi

Wielokanałowe działanie sklepów detalicznych dzięki bezpiecznej sieci Wi-Fi

Sklepy detaliczne walczą o przetrwanie, podczas gdy sprzedawcy internetowi odnotowują dwucyfrowy wzrost rok do roku. Bystrzy sprzedawcy prowadzący sklepy tradycyjne wiedzą, że aby móc z nimi konkurować, muszą przyjąć wielokanałowy model działania i wykorzystać wszechobecność...

Nowoczesna ochrona danych — sześć zasad, którym należy poświęcić uwagę w pierwszej kolejności

Nowoczesna ochrona danych — sześć zasad, którym należy poświęcić uwagę w pierwszej kolejności

W dyskusjach na temat ochrony danych przybywa nowych idei, ponieważ wszystkie firmy starają się sprostać wymaganiom zmieniającej się rzeczywistości. Muszą zatem uwzględniać takie zagadnienia, jak olbrzymi wzrost ilości danych, migracje do chmury oraz przetwarzanie danych w dowolnym...

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Dowiedz się jak przedstawiciele polskich organizacji oceniają bezpieczeństwo danych - czy wyżej cenią chmurę publiczną, czy własne centrum danych. Na to oraz kilkanaście innych pytań znajdziesz odpowiedź w bezpłatnym reporcie opracowanym wspólnie przez redakcję Computerworld oraz IBM...

Pierwszy, podstawowy model nosi nazwę SPRank (Spike Rank). To „sonar bezpieczeństwa” działający podobnie jak system służący do detekcji specyficznych dźwięków, umożliwiając wyizolowanie z tła sygnałów świadczących o wrogim ataku. OpenDNS wykorzystał tu doświadczenia takich firm jak Pandora i Shazam (oferujących internetową muzykę), które ulepszyły systemy odsłuchu muzyki poprzez badanie dźwięków przesyłanych prze sieć.

SPRank to mechanizm automatycznej analizy “dźwięków sieci”, który jest w stanie wykrywać wzorce szkodliwego ruchu analizując ciągu jednego dnia 12 terbajtów danych, to jest blisko 2% całego światowego ruchu, jaki obsługuje w tym czasie Internet. Kontynuując porównanie do teorii dźwięku, generowany przez sieć ruch wygląda jak zakłócenia zniekształcające muzykę. Zakłócenia, które mają charakter krótkich, wysokich dźwięków.

Zobacz również:

Firma twierdzi, że w każdej godzinie SPRank identyfikuje kilkaset nowych zarażonych przez szkodliwe oprogramowanie domen, z których ponad jedna trzecia nie została wcześniej wykryta przez żaden ze znanych skanerów antywirusowych lub innych systemów zabezpieczania sieci.

Drugi model nosi nazwę Predictive IP Space Monitoring. Umożliwia on wykrycie ataków zanim zostaną uruchomione. Wykorzystuje on do tego celu informacje o zainfekowanych domenach dostarczone przez SPRank. Jest to punkt wyjścia do dalszej analizy opartej na ośmiu głównych wzorcach zachowań cyberprzestępców. Wzorce te dotyczą na przykład sposobu w jaki pojawiają się w sieci i hostują złośliwą zawartość serwery służące do wrogich działań. Analiza tych informacji pozwala na określenie, które zainfekowane domeny będą w przyszłości źródłem nowych ataków.

Jak podaje firma OpenDNS (przejęta w połowie zeszłego roku przez Cisco) przeprowadzone przez nią testy wykazały, że nowa technologia pozwala identyfikować w ciągu każdej godziny ok. 300 nowych domen, które potencjalnie mogą być w przyszłości źródłem wrogiej aktywności.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.