Zyski Microsoftu w dół, ale chmura Azure notuje dobre wyniki

Microsoft zmienia się w firmę, której główną osią działalności jest świadczenie usług w chmurze. Ostatnie wyniki finansowe, mimo spadku przychodów, są dowodem na obranie przez CEO firmy słusznej drogę rozwoju.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Innowacyjna i skuteczna analityka biznesowa w czasie rzeczywistym

Innowacyjna i skuteczna analityka biznesowa w czasie rzeczywistym

Efektywna analiza dużych zbiorów danych i wyciąganie z nich skutecznych wniosków biznesowych jest w czasach dynamicznie postępującej cyfryzacji jednocześnie ogromnym wyzwaniem i szansą dla firm z wielu różnych branż. Kluczem do sukcesu są jednak odpowiednie narzędzia – wydajna i...

Usługi chmurowe, in-memory, Hadoop – ewolucja w obszarze analityki danych

Usługi chmurowe, in-memory, Hadoop – ewolucja w obszarze analityki danych

W ankiecie przeprowadzonej w listopadzie 2016 r. udział wzięło 114 dyrektorów i kierowników działów IT. Badanie miało na celu sprawdzenie nastawienia polskich firm i instytucji do wykorzystania wysokowydajnych rozwiązań w obszarze hurtowni danych.

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Dowiedz się jak przedstawiciele polskich organizacji oceniają bezpieczeństwo danych - czy wyżej cenią chmurę publiczną, czy własne centrum danych. Na to oraz kilkanaście innych pytań znajdziesz odpowiedź w bezpłatnym reporcie opracowanym wspólnie przez redakcję Computerworld oraz IBM...

Biznes chmurowy Microsoftu stale się rozwija, a zyski z Azure wzrosły 127 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Sprzedaż usług Azure Premium, takich jak Machine Learning, była trzykrotnie wyższa w trzecim kwartale 2015 roku, niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Microsoft nie omieszkał zauważyć, że aż jedna trzecia przedsiębiorstw z listy Fortune 500 korzysta z rozwiązań Enterprise Mobility do zarządzania flotą urządzeń mobilnych w firmie.

W ostatnim kwartale kalendarzowym 2015 roku dochód Microsoftu wyniósł 23,8 mld dol. To o 10 proc. mniej niż w ostatnim kwartale 2014 roku. Spadek w wysokości 2 proc. rok do roku zaobserwowano też w dochodach z segmentu Productivity and Business Processes, chociaż firma jest zadowolona z wyników Office 365 i Dynamics CRM Online.

Zobacz również:

Spadek dochodów działu mobilnego zajmującego się smartfonami wyniósł w tym roku 53 proc. Firma zwolniła tysiące pracowników w zeszłym roku i ograniczyła znacznie portfolio produktowe. Sprzedaż smartfonów Lumia wyniosła 4,5 mln sztuk. Rok wcześniej w ostatnim kwartale kalendarzowym sprzedano 10,5 mln Lumii.

Chmura Azure to duży sukces Microsoftu

Chmura Azure to duży sukces Microsoftu

Tablety Microsoft Surface przyniosły zysk w wysokości 1,35 mld dol. co stanowi 22 proc. wzrost. Dział urządzeń zanotował jednak stratę w wysokości 26 proc. ze względu na słabe wyniki sprzedaży smartfonów.

Spadek wysokości dochodów powiązać można po części z tym, że dolar amerykański umocnił się w stosunku do innych walut. Podobne wpływ zawirowania na rynku walutowym miały na dochody firm takich jak Apple i IBM.

źródło: www.microsoft.com

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.