Tylne drzwi w urządzeniach Fortinetu

Firma Fortinet poinformowała o wykryciu i usunięciu tylnych drzwi, które umożliwiały potencjalnym napastnikom zdalny dostęp z uprawnieniami administracyjnymi. Istnieje obejście problemu, wprowadzono również odpowiednie poprawki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Wielokanałowe działanie sklepów detalicznych dzięki bezpiecznej sieci Wi-Fi

Wielokanałowe działanie sklepów detalicznych dzięki bezpiecznej sieci Wi-Fi

Sklepy detaliczne walczą o przetrwanie, podczas gdy sprzedawcy internetowi odnotowują dwucyfrowy wzrost rok do roku. Bystrzy sprzedawcy prowadzący sklepy tradycyjne wiedzą, że aby móc z nimi konkurować, muszą przyjąć wielokanałowy model działania i wykorzystać wszechobecność...

Nowoczesna ochrona danych — sześć zasad, którym należy poświęcić uwagę w pierwszej kolejności

Nowoczesna ochrona danych — sześć zasad, którym należy poświęcić uwagę w pierwszej kolejności

W dyskusjach na temat ochrony danych przybywa nowych idei, ponieważ wszystkie firmy starają się sprostać wymaganiom zmieniającej się rzeczywistości. Muszą zatem uwzględniać takie zagadnienia, jak olbrzymi wzrost ilości danych, migracje do chmury oraz przetwarzanie danych w dowolnym...

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Dowiedz się jak przedstawiciele polskich organizacji oceniają bezpieczeństwo danych - czy wyżej cenią chmurę publiczną, czy własne centrum danych. Na to oraz kilkanaście innych pytań znajdziesz odpowiedź w bezpłatnym reporcie opracowanym wspólnie przez redakcję Computerworld oraz IBM...

W ubiegłym tygodniu Fortinet poinformował o istnieniu tylnych drzwi w zdalnym dostępie przez SSH do swoich urządzeń. Jak informuje Fortinet, przyczyną problemu nie był celowo zainstalowany backdoor, ale funkcjonalność zdalnej administracji urządzeniem z centralizowanej konsoli FortiManager za pomocą nieudokumentowanego konta z zapisanym na stałe hasłem. W systemie FortiOS podatność została wykryta ponad rok temu w wyniku wewnętrznego audytu, który wskazał na istotne ryzyko związane z podobną techniką uwierzytelnienia przy zdalnym dostępie. W lipcu 2014r. omawiana luka została usunięta razem z aktualizacją wersji FortiOS 4.3.17 oraz FortiOS 5.0.8. Nowsze gałęzie systemu FortiOS (5.2 oraz 5.4) nigdy tej podatności nie zawierały i nie wymagają poprawek.

Firma Fortinet informuje na blogu, że wszystkie podatności związane z zapisanym na stałe kontem zdalnego dostępu przez SSH były związane z uruchomieniem funkcjonalności zarządzania z konsoli FortiManager do zarejestrowanych urządzeń FortiGate. Podkreśla również, że w tym przypadku nie mieliśmy do czynienia ze złośliwym backdoorem, który miał za zadanie wprowadzenie nieautoryzowanego dostępu. Fortinet w ten sposób próbuje wyróżnić problem w swoich urządzeniach od dość głośnej sprawy tylnych drzwi w urządzeniach Junipera. Specjaliści informują, że sprawę backdoora w urządzeniach Junipera bada obecnie FBI.

Zobacz również:

Inne urządzenia też były podatne

Po wydaniu oświadczenia związanego z istnieniem podatności w starych wydaniach systemu oraz udostępnieniu poprawek, Fortinet rozpoczął poszukiwania tej samej luki w innych produktach. Wyniki audytów udowodniły, że podobny mechanizm uwierzytelnienia (i związana z nim luka bezpieczeństwa) istniały w innych produktach, są nimi FortiSwitch, FortiAnalyzer oraz FortiCache. Informacja podana na firmowym blogu wskazuje na to, że we wszystkich trzech przypadkach zastosowano stary mechanizm uwierzytelnienia konsoli FortiManager do urządzeń z użyciem zapisanego na stałe tajnego użytkownika z niepublikowanym hasłem. Podatność ta już została usunięta, ale niezbędna będzie aktualizacja oprogramowania FortiAnalyzer do wersji 5.0.12 (jeśli klient korzysta ze starszej gałęzi 5.0) lub 5.2.5 (dla nowszej gałęzi firmware'u). Starsza gałąź 4.3 tej podatności nie zawierała. Urządzenia FortiSwitch należy zaktualizować do wersji 3.3.3, użytkownicy FortiCache powinni zainstalować wersję 3.0.8, wydanie 3.1 tej podatności nie zawiera.

Obejście problemu

Ponieważ podatność dotyczy połączeń za pomocą protokołu SSH, tymczasowym obejściem problemu jest korzystanie wyłącznie z konsoli webowych i zablokowanie dostępu przez SSH. Fortinet zaleca zatem niezwłoczne wyłączenie SSH do czasu aktualizacji oprogramowania we wszystkich podatnych urządzeniach.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.