IBM chce chronić bankowe transakcje - przejmuje Iris Analytics

Decydując się na taki krok Big Blue zamierza wprowadzić do swoich narzędzi gwarantujących bezpieczeństwo transakcjom bankowym nowe technologie, które są dziełem niemieckiej firmy Iris Analytics. Jej flagowy produkt nosi nazwę Iris. To narzędzie do monitorowania transakcji bankowych wykorzystujące technologię maszynowego uczenia się. Identyfikuje ono w czasie rzeczywistym nieznane wcześniej sytuacje i wzorce zachowań klientów mogące wskazywać na fakt, że ktoś chce przeprowadzić nielegalną operację bankową.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Zabezpieczanie infrastruktury sieci i aplikacji

Zabezpieczanie infrastruktury sieci i aplikacji

Z kilku powodów największym zagrożeniem w nowoczesnej infrastrukturze sieci i aplikacji stały się aplikacje. Jednym z nich jest niezwykle szybki ich przyrost spowodowany coraz łatwiejszym ich opracowywaniem. W typowym środowisku biznesowym jest coraz więcej aplikacji, które dodatkowo...

Integracja bezpiecznego środowiska testowego z infrastrukturą zabezpieczeń

Integracja bezpiecznego środowiska testowego z infrastrukturą zabezpieczeń

W przypadku sprzętu komputerowego angielski termin „sandbox” od dawna oznaczał bezpieczne, odizolowane środowisko, w którym uruchamiano złośliwy kod w celu jego analizy. Zabezpieczenia sieciowe korzystają obecnie z tego rozwiązania — mogą bowiem wówczas emulować i analizować...

Zapora ISFW - ochrona przed propagacją zagrożeń i uszkodzeniami w sieci wewnętrznej

Zapora ISFW - ochrona przed propagacją zagrożeń i uszkodzeniami w sieci wewnętrznej

Liczba, zaawansowanie i oddziaływanie cyberataków stale się zwiększa. Z tego względu firmy i instytucje od dawna inwestują w mechanizmy ochrony granic sieci na różnych poziomach, aby uniemożliwiać przedostanie się zagrożeń zewnętrznych do infrastruktury wewnętrznej. Konieczne okazuje...

System może identyfikować takie zagrożenia sam lub współpracując z osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo operacji bankowych. Jak podaje producent, po wdrożeniu w systemie IT rozwiązania Iris, czas obsługi transakcji finansowej ulega niewielkiemu wydłużeniu, zaledwie o ok. 5 milisekund.

IBM twierdzi, że sektor finansowy jest zainteresowany systemami podobnymi do Iris, które można szybko i w prosty sposób integrować z innymi rozwiązaniami gwarantującymi transakcjom bankowym bezpieczeństwo.

Zobacz również:

Tym bardziej, że obecnie niewiele banków wdrożyło systemy, które są w stanie wykrywać w czasie rzeczywistym próby oszustw finansowych. W USA np. systemem takim dysponuje tylko 16% banków, a nawet w tych które je posiadają mija wiele tygodni od momentu wykrycia próby oszustwa do momentu, w którym dział IT wdroży rozwiązanie zdolne automatycznie wykrywać i blokować takie zagrożenie.

Warto przypomnieć, że Big Blue kupił w 2013 roku firmę specjalizującą się w tego typu rozwiązaniach (Trusteer). Jej flagowym produktem jest wtyczka przeznaczona dla przeglądarek, która zapewnia transakcjom bankowym bezpieczeństwo w trybie online.

Na początku 2014 roku IBM zaprezentował rozwiązanie noszące nazwę Counter Fraud Management Software, które zaprojektował na bazie technologii przejętych od firm Cognos, SPPS, i2 i FileNet, które wcześniej kupił.

IBM ma nadzieję, że dzięki rozwiązaniom opracowanym przez firmę Iris Analytics (bazującym w dużej części na technologii "cognitive computing"; przetwarzanie poznawcze), opracowane przez niego narzędzia kolejnej generacji – zapobiegające oszustwom finansowym – spotkają się z większym zainteresowaniem banków i instytucji finansowych. Narzędzia takie mają tę zaletę, że pozwalają użytkownikom znacznie ograniczyć liczbę alarmów, które niepotrzebnie trzeba było poddawać kosztownej przecież analizie, gdyż okazały się być fałszywymi alarmami.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.