Powstała najcieńsza na świecie pamięć SSD o pojemności 1 TB

Urządzenie X400 ma postać karty formatu M.2 i zostało zaprezentowane wczoraj na targach CES przez firmę SanDisk. Producent twierdzi, że na karcie, która ma tylko 1,5 mm grubości, można zapisywać dzień w dzień 40 GB danych przez okres pięciu lat. Do tej pory najcieńsza karta tego typu (nosząca nazwę X300) miała grubość 2,23 mm.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Dyski SSD w zastosowaniach serwerowych

Dyski SSD w zastosowaniach serwerowych

Dyski półprzewodnikowe (SSD – Solid State Drives) rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie i już niebawem wypierać będą klasyczne dyski twarde w prawie każdym środowisku operacyjnym. Te coraz popularniejsze „cuda wydajności” obiecują znacznie wyższą przepustowość operacji...

STORWIZE V3700 Storage System - wydajna i niezawodna pamięć masowa

STORWIZE V3700 Storage System - wydajna i niezawodna pamięć masowa

Prosta w obsłudze pamięć masowa z zaawansowanymi funkcjami, dla małych i średnich przedsiębiorstw, w przystępnej cenie.

Pamięć X400 zapisuje/odczytuje dane w trybie sekwencyjnym z szybkościami odpowiednio 545 MB/s i 520MB/s. Przy zapisywaniu/odczytywaniu danych w trybie random (przypadkowe adresy) parametry IOPS wynoszą odpowiednio 95 tys. i 75 tys. operacji I/O na sekundę. Przez cały czas swojego życia pamięć może zapisać do 320 TB danych.

Urządzanie pobiera podczas operacji odczytywania danych moc o wielkości 2,5 W, a podczas zapisywania 3,9 W. Na karcie znajdują się układy pamięci NAND/flash typu TLC (Triple Level Cell) wytwarzane przy użyciu technologii 3D (48 warstw). Tak jak pamięć poprzedniej generacji (X300), pamięć X400 bazuje również na firmowej technologii nCache 2.0. Zawiera więc bufor na dane typu SLC (Single Level Cell (SLC) i stosuje specjalne algorytmy zapisywania danych, co przekłada się na większą wydajność urządzenia.

Zobacz również:

X400 w dyskowej  obudowie o wielkości 2,5 cala

X400 w dyskowej obudowie o wielkości 2,5 cala

Karty pamięci X400 dostępne są również w wersjach o pojemności 128 GB, 256 GB i 512 GB. SanDisk oferuje też pamięć zamkniętą w dyskowej obudowie o wielkości 2, cala (do instalowania w laptopach). Cena rozwiązania nie jest jeszcze znana. Warto przypomnieć, że podobny dysk poprzedniej generacji (SSD SanDisk X300 1TB SATA3) kosztuje na naszym rynku ok. 1800 zł.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.