10 hitów z archiwum na 25 lat Computerworld

Trudno o lepszą okazję do podsumowań niż 25-lecie Computerworld – to piękna data, w naturalny sposób obejmująca kawał historii polskiej i światowej branży IT. Postanowiliśmy wykorzystać tę okazję i przyjrzeć się tekstom, które przez minione dwie i pół dekady cieszyły się największym zainteresowaniem w naszym serwisie. Przyglądamy się m.in. rozważaniom nt. wyższości Windows CE nad Androidem, Windowsa Vista nad XP czy tego, czy ktoś w ogóle może potrzebować procesora 1 GHz?

1. PLAY to czwarty operator komórkowy

Tekst z lutego 2007 r., obwieszczający światu oficjalną rynkową nazwę nowego operatora GSM – dowiedzieliśmy się z niego, że spółka Project4 (P4) zamierza nazwać swoją sieć Play. Na tym etapie z Play’a korzystało w ramach pilotażu zaledwie ok. 20 tys. testerów, a start komercyjnej wersji usługi planowano na koniec 2007 r. Później przez lata firma pozostawała „tym czwartym” operatorem, działającym daleko za rynkową trójką liderów – by ostatecznie wyrosnąć na gracza obecnie tylko minimalnie ustępującego T-Mobile (dawnej Erze) i Orange (dawnej Idei), który całkiem niedawno przeskoczył w rankingu popularności Plusa. Obecnie Play ma ok. 13 mln klientów.

2. Ile za domenę orange.pl?

Ten temat wiążę się z poprzednim – pojawił się w 2005 r., gdy koncern France Telecom zaczął planować wprowadzenie na polski rynek używanej na większości rynków marki Orange. Niezbędne do realizacji tych planów było m.in. przejęcie najbardziej oczywistej domeny internetowej, czyli Orange.pl. Należała ona wtedy do firmy Migut Media (w jej strukturach działała agencja reklamowa Orange), która deklarowała chęć sprzedaży… choć nie ukrywała, że rozmawia na ten temat nie tylko z France Telecom. Mówiło się wtedy, że cena może sięgnąć zawrotnych 150 tys. zł – wtedy na polskim rynku domenowym była to cena niebotyczna. Nieoficjalnie mówo się jednak, że kwota ostatecznie była znacznie wyższa i mogła sięgnąć 150 tys. euro. Wtedy był to polski rekord… który ostatnio jednak bywał bity. Szacuje się, że Play mógł zapłacić za domenę Play.pl nawet kilka milionów złotych. Najwyższa ujawniona kwota to ok. miliona złotych, za które przejęto domenę co.pl.

3. Windows 7 - programy, które warto zainstalować od razu po starcie systemu

To jeden ze świeższych materiałów w tym zestawieniu, przygotowany w 2010 r., wkrótce po premierze Windows 7. Już na samym początku widzimy, że oczekiwania wobec następcy fatalnie przyjętej Visty były spore: „Windows 7 wolny jest od wielu wad swojego poprzednika” – pisał autor, ale jednocześnie wytykał liczne braki: „Sam "goły" system nie pozwoli nam na wygodne wykonanie wielu zadań takich jak, nagrywanie płyt, sprawna obsługa multimediów czy bezpieczne surfowanie w Internecie. Przygotowaliśmy zestaw aplikacji, które wystarczą do wszystkich typowych zadań i na pewno będą działać poprawnie z siódemką”. Praktyka pokazała, że taki poradnik okazał się strzałem w dziesiątkę, ten konkretny materiał cieszył się ogromną popularnością. A i Windows 10 spełnił pokładane w nim oczekiwania – wielu użytkowników do dziś uważa, że to jeden z najlepszych Windowsów w historii.

4. Windows CE lepsze niż Google Android?

Cóż, to jedno z tych proroctw które sprawdziło się dość… słabo. Tekst z 2009 r. dotyczył deklaracji firmy Nvidia, która wtedy wciąż jeszcze większe nadzieje pokładała w dominującym w segmencie mobilnych OS-ów Windows CE (czy ktoś w ogóle jeszcze pamięta, że był taki system?) niż w raczkującym wtedy jeszcze Google Androidzie. Nvidia co prawda przytomnie zastrzegała, że nie skreśla Androida, ale jednocześnie deklarowała, że „minie jeszcze trochę czasu, zanim ten dorówna możliwościami systemowi Windows CE”. Cóż, „trochę czasu minęło” i Android niepodzielnie rządzi na rynku mobilnych systemów, a pozycja Microsoftu w tymże segmencie nieodmiennie kojarzy się z błędem statystycznym. A minęło raptem 6 lat…

5. Gadu Gadu przez telefon w Erze

Materiał sprzed ośmiu lat – być może trudno w to uwierzyć, ale wtedy dwie wymienione w tytule marki były powszechnie rozpoznawalne i absolutnie dominujące w swoich segmentach rynku. Gotowi jesteśmy się założyć, że gdyby dziś zorganizować sondę uliczną, to znaczna część respondentów miałaby problemy z określeniem, czy dokładnie znajdowały się obie firmy. Oczywiście pierwsza z nich - Era – wciąż istnieje i świetnie sobie radzi, aczkolwiek pod zupełnie inną marką (T-Mobile). Gadu Gadu też teoretycznie wciąż funkcjonuje, ale trudno porównywać dzisiejszą popularność i pozycję firmy z tym, co działo się w 2007 r. Wtedy jej komunikator był dla znacznej części polskich internautów absolutnie podstawowym narzędziem do komunikacji… niestety później jego znacznie zaczęło stopniowo maleć. Skype, Facebook, Snapchat – z nimi polski program niestety nie był w stanie podjąć równej walki.

6. Joanna Rutkowska: Vista jest bezpieczniejsza niż XP

Windows Vista był – wbrew obiegowej opinii – całkiem udanym systemem. Jego problem polegał na tym, że miał nieco zawyżone wymagania sprzętowe oraz na tym, że pojawił się na rynku po ukochanym przez rzesze użytkowników Windows XP. Vista była przede wszystkim znacznie lepiej zabezpieczonym OS-em – a pamiętajmy, że już w roku 2007 r. złośliwe oprogramowanie i hakerzy byli poważnym problemem Internetu. Dziennikarze i eksperci musieli więc wziąć na barki zadanie przedstawienia użytkownikom zalet wynikających z migracji do Visty – jednym ze sposobów realizacji tego zadania było właśnie przygotowanie wywiadu z Joanną Rutkowską, znakomitą specjalistką ds. bezpieczeństwa. „Microsoft włożył dużo pracy w poprawę bezpieczeństwa nowego systemu i że z technicznego punktu widzenia Vista jest po prostu bezpieczniejsza niż XP - jednak (...) obawiam się, że firma może łatwo zmarnować tę całą technologię” – mówiła nam Joanna Rutkowska (która wciąż aktywnie działa w branży, prowadząc firmę Invisible Things Lab).

7. Do Polski wchodzi konkurent home.pl

Informacja stosunkowo „świeżą” – sprzed 5 lat – poświęcona wejściu na polski rynek niemieckiego dostawcy domen 1&1. Firma zamierzała mocno wstrząsnąć polskim rynkiem usług hostingowych - oferując na początek na dwa lata bezpłatne konta zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i firm. 1&1 chciała, zgodnie ze swoim modus operandi przetrenowanym przy okazji debiutów na innych rynkach, zdobyć w ciągu kilku lat pozycję w pierwszej trójce największych polskich dostawców domen, a ostatecznie – pozycję lidera. Ten cel niemiecka firma realizuje dopiero teraz, w roku 2015 – kilka miesięcy temu ogłosiła, że zamierza przejąć Home.pl. Transakcja została dogadana przez obie strony, jednak na razie przygląda jej się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (od jego decyzji będzie zależało, czy ostatecznie do niej dojdzie).

8. Optimus zainwestuje 50 mln USD w swoją podstawową działalność

To jeden ze starszych materiałów w tym zestawieniu – pochodzi z 2000 r. kiedy to Optimus pozostawał potęgą w sprzedaży komputerów. „Optimus SA w ciągu 2 lat odsprzeda posiadane nieruchomości i uzyskane z tej operacji pieniądze - ok. 50 mln USD - przeznaczy na doinwestowanie podstawowych dziedzin swojej działalności (…) Spółka zamierza rozwijać działalność internetową, ze szczególnym uwzględnieniem handlu elektronicznego i dołoży starań, aby jej portal Onet.pl utrzymał czołową pozycję na rynku” – pisaliśmy. Wiele się zmieniło od tego czasu – Optimus przestał produkować i sprzedawać pecety, Roman Kluska został niesłusznie (co stwierdził bezdyskusyjnie NSA) zatrzymany, a firma nieustannie ewoluowała i dość radykalnie zmieniła profil działalności. Dziś działa pod marką CD Projekt SA… i odnosi sukces za sukcesem. Roman Kluska zaś ograniczył działalność biznesową i zajął się m.in. filantropią. Dodajmy, że samą markę Optimus kupiła w 2013 r. firma AB SA.

9. Nokia prezentuje N97 - najmocniejszy telefon na świecie

Koniec roku 2008, oficjalna zapowiedź „najpotężniejszego urządzenia mobilnego na świecie” (wedle słów przedstawicieli Nokii”) – czyli modelu N97, wyposażonego m.in. w 3,5-calowy ekran dotykowy, wysuwaną klawiaturę QWERTY, procesor 434 MHz, 128 MB pamięci RAM oraz system operacyjny Symbian. Dziś ta specyfikacja budzi politowanie, jednak pod koniec poprzedniej dekady wiele osób wciąż korzystało z pecetów o zbliżonych parametrach. Nokia N97 rynku jednak nie podbiła i nie przekonała mas do używania smartfonów – z tym zadaniem znacznie lepiej poradził sobie iPhone (w tym samym roku co N97 na rynek trafiła wersja 3GS). A sama Nokia jako producent urządzeń mobilnych już nie istnieje.

10. Intel dotrzymuje kroku AMD

Tak tak – Intel z AMD zażarcie konkurowali już 15 lat temu. W tekście sprzed 15 lat pisaliśmy akurat o premierze procesorów Intel z rodziny Pentium III, taktowanych zegarem o częstotliwości 1 GHz. Producent twierdził, że są one o 15% wydajniejsze od najszybszych dostępnych obecnie na rynku procesorów (w domyślnie – od zaprezentowanych zaledwie dwa dni wcześniej układów AMD Athlon 1 GHz). Wtedy faktycznie zdarzało się, że to Intel musiał gonić technologicznie AMD... dziś bywa raczej odwrotnie. Gwoli ciekawostki przytoczmy prezentowaną w owym tekście opinię analityków: "Jeżeli ktoś teraz kupi procesor taktowany zegarem 1 GHz, to znaczy że naprawdę potrzebuje dużej wydajności lub po prostu chce się chwalić". Zabawnie się czyta takie deklaracje z dzisiejszej perspektywy, prawda?

Jublilesz 25 lat Computerworld.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200