Agile kształtuje nową kulturę IT

Modele tworzenia oprogramowania zmieniają się wraz z tym, jak przedsiębiorstwa coraz częściej zaczynają iteracyjnie dostarczać i wdrażać oprogramowanie, zgodnie z filozofią Agile.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
DevOps, czyli dobre maniery w IT

DevOps, czyli dobre maniery w IT

Jest taka idea, która z roku na rok nabiera rozpędu i zyskuje na popularności – eksperci oceniają, że w tym roku opuści swoją niszę i „rozleje się” po największych światowych przedsiębiorstwach. Nie jest technologią, ale opisuje, jak skutecznie się nią posługiwać, by osiągać...

Działy IT są pod presją większego wspierania innowacji biznesowych, więc ich szefowie odchodzą od tradycyjnego zarządzania projektami w kierunku iteracyjnego, ciągłego modelu dostarczania oprogramowania i usług. Sukces nowych modeli wdrożeniowych wymaga jednak silnej współpracy z przedstawicielami działów biznesowych, jak również wzajemnych szkoleń.

Zdaniem niektórych oznacza to całkowitą zmianę w kulturze IT. Jednym z nowych wymagań jest konieczność działania ze znacznie większą szybkością niż w przeszłości, kiedy stosowano kaskadowy lub fazowy model dostarczania oprogramowania. W tym starym modelu liderzy biznesowi przekazywali do IT opasły zestaw wymagań biznesowych, a deweloperzy spędzali 12 do 24 miesięcy, pracując nad zbudowaniem oprogramowania. Jednak w świecie, w którym klienci mają dostęp do danych przez Internet i z poziomu aplikacji mobilnych, ten stary model okazał się niewystarczający. Wymagania biznesowe zmieniają się dzisiaj gwałtownie, ponieważ muszą uwzględniać zmienne preferencje klientów, stale oczekujących nowych funkcji. Obecnie bardziej ceni się regularne iteracje bardziej niż skończony produkt, co zmusza firmy do przemyślenia modelu dostarczania oprogramowania.

Wielu CIO wdraża w swoich firmach modele Agile oraz DevOps, w których istotna jest bliska współpraca z działami biznesowymi nad nowym oprogramowaniem. Kiedy oprogramowanie jest gotowe – słowo „skończone” jest rzadko używane w Agile - stale są prowadzone prace nad jego udoskonaleniem i dopasowywaniem do nowych wymagań.

Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do dalszej części artykułu podaj adres e-mail

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.