Skalowanie Agile metodą SAFe

Skalowanie  Agile metodą SAFe

Rośnie zainteresowanie wprowadzeniem Agile na dużą skalę. Organizacje szukają gotowych, kompleksowych rozwiązań, które zadziałają natychmiast. Jedną z najbardziej popularnych propozycji jest Scaled Agile Framework.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!

Metody zwinne w postaci Scrum były już implementowane, ale zasięg zmian dotyczył pojedynczych zespołów i działów IT. Problemy pojawiły się przy rozprzestrzenieniu podejścia Agile na większą liczbę zespołów i przy próbie przestawienia biznesu na nowy sposób pracy. Można pracować, korzystając z czystego Scruma i usuwając kolejne przeszkody poprzez sprawdzanie różnych rozwiązań. Duże organizacje szukają gotowych, kompleksowych rozwiązań, które zadziałają natychmiast. Jednym z nich jest Scaled Agile Framework (SAFe).

Najprościej mówiąc, skalowanie to praca z większą liczbą zespołów korzystających z metod Agile. W zależności od sytuacji firmy oraz potrzeby pracy większej liczby zespołów można wyróżnić m.in. takie konteksty, jak: rozprzestrzenienie Agile na więcej zespołów; wprowadzanie Agile na wyższe poziomy organizacji; organizacja pracy zespołów Agile realizujących duży projekt; wprowadzenie Agile w firmie jednocześnie we wszystkich zespołach. W dwóch pierwszych kontekstach skalowanie Agile spowoduje większą liczbę zespołów, szybsze tempo, większą liczbę wprowadzanych zmian i większy przyrost produktów. Zanim zacznie się skalować obecny stan, warto sprawdzić praktyki zespołów.

W większości przypadków stosowanym podejściem Agile jest Scrum. Prześledźmy, co można sprawdzić, na jakie pytania sobie odpowiedzieć i co zmienić, żeby przyspieszyć zespoły i otrzymać większą wartość na wyjściu procesu.

Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do dalszej części artykułu podaj adres e-mail

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.