Przełącznik w centrum danych

Przełącznik to podstawowy element sieciowy w centrum danych. Zapewnia komunikację sieciową, realizując połączenia serwerów czy pamięci masowych. Przedstawiamy najważniejsze metody łączenia przełączników w centrum danych, parametry oraz właściwości kilku przykładowych urządzeń.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
HP Networking Portfolio

HP Networking Portfolio

Trzecia platforma zintegrowała technologie mobilne, Big Data, chmury i social - wymuszając na organizacjach reorganizacje infrastruktur IT. W celu stworzenia jednej wygodnej platformy HP wprowadza rozwiązanie, które poprawi jakość i przyspieszy pracę. Zapoznaj się z możliwościami...

W 1953 roku Charles Clos badacz Bell Laboratories opublikował dokument zatytułowany „A Study of Non-blocking Switching Networks”. Opisał w nim, w jaki sposób rozmowy telefoniczne mogą zostać przełączane przez sprzęt wykorzystujący wiele poziomów połączeń, w ramach zestawienia rozmowy. Technologia przełączania określona została nazwą crossbar. Wprowadzona architektura zawierała trzy poziomy połączeń – wejściowy, pośredni oraz wyjściowy. Ideą było zapewnienie wielu ścieżek do przesyłu rozmowy przez sieć telefoniczną co powodowało, że rozmowa nigdy nie mogła zostać zablokowana przez inną rozmową. Urządzenia przewidziane przez Closa pojawiły się w latach 90-tych XX wieku w postaci przełączników Ethernet. Przełączniki w centrach danych perfekcyjnie realizują założenia i idee Closa.

Jak działa przełącznik w data center

Dążenie do coraz mniejszych opóźnień prowadzi do tworzenia struktur sieci, coraz bardziej zbliżających się do architektury jednowarstwowej. Jeszcze kilka lat temu typowy system przełączników składał się z trzech warstw – przełączniki dostępowe były połączone z przełącznikami agregacji, które z kolei włączane były do przełączników szkieletowych. Architektura tego typu okazała się zbyt mało wydajna do zastosowania w nowoczesnych centrach danych. Coraz częściej przełączniki migrują do architektury dwuwarstwowej, a także jednowarstwowej. W wielu przypadkach grupa przełączników w ramach jednej warstwy jest połączona ze sobą wzajemnie, ale zarządzanie pozwala traktować wszystkie urządzenia jak pojedynczy przełącznik.

Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do dalszej części artykułu podaj adres e-mail

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.