SAS Visual Analytics i kolejny krok w wizualizacji danych

Materiał promocyjny Wizualizacja danych to nic innego jak prezentacja wszelkiego rodzaju danych, ich wymiarów i miar, w postaci obrazowej lub graficznej za pomocą wykresów takich jak: histogramy, wykresy linowe, wykresy punktowe, mapy termiczne, wykresy strumieniowe, bąbelkowe, kafelkowe, mapy geograficzne itd.

Przez wieki ludzie za pomocą obrazów przekazywali sobie ważne informacje. Różnego rodzaju znaki, grafiki, czy też malunki służyły jako najszybsza i najskuteczniejsza forma przekazu komunikatów o niebezpieczeństwie, sposobie wykonywania czynności, czy też wskazówek lokalizacyjnych umożliwiających dojście do określonych miejsc. Z biegiem czasu, w miarę rozwoju nauki, a zwłaszcza nauk ścisłych opierających się o wyliczenia matematyczne i analizę zjawisk za pomocą różnorodnych pomiarów, ludzie ułatwiali sobie analizę danych stosując wykresy i grafiki. Tym samym cały proces rozumowania analitycznego prowadzący do wyciągnięcia odpowiednich wniosków i podjęcia trafnych decyzji został znacznie przyspieszony i zoptymalizowany.

W dzisiejszych czasach ilość informacji i danych, które są gromadzone i analizowane jest ogromna. Dużych firm działających w wielu sektorach, na wielu rynkach, posiadających mocno zdywersyfikowaną działalność jest coraz więcej. Posiadają one wiele systemów i baz danych, które rejestrują codziennie setki, a nawet miliony pojedynczych rekordów i informacji na temat klientów, produktów, produkcji, logistyki, sprzedaży, procesów wsparcia sprzedaży, marketingu itd.

Taka organizacja aby utrzymać się na rynku, ale także uzyskać przewagę konkurencyjną, musi być sprawnie i efektywnie zarządzana, umiejętnie wykorzystywać nowe szanse tworzone przez otoczenie, musi sprostać rosnącym wymaganiom swoich klientów jednocześnie pozyskując nowych. To z pewnością sprawi, iż firma będzie zdobywać przewagę rynkową, a jej przychody będą rosły. Jednak dynamiczny rynek, często zmieniające się trendy, coraz bardziej świadomi konsumenci powodują, że decydenci na wszystkich szczeblach organizacyjnej hierarchii mają coraz mniej czasu, a zarazem coraz więcej informacji do przeanalizowania, zanim podejmą właściwą decyzję. Ze względu na sposób w jaki działa mózg i w jaki przetwarza on informacje, ludzie szybciej potrafią zrozumieć znaczenie danych i odkrywać w nich pewne wzorce, gdy informacje są wyświetlane w sposób graficzny (wizualizowane), niż kiedy muszą się zagłębić w stosy arkuszy kalkulacyjnych zawierających setki albo miliony nieuporządkowanych liczb lub wyrazów.

Na poniższym rysunku widać, jak bardzo nawet najprostszy sposób wizualizacji potrafi już na pierwszy rzut oka całkowicie zmienić perspektywę odbioru i łatwość wyciągnięcia wniosków z analizowanego zjawiska na określonej próbce danych.

SAS Visual Analytics i kolejny krok w wizualizacji danych

A to wszystko dlatego, że 70% receptorów sensorycznych jest ulokowanych w ludzkich oczach, a mózg przeznacza aż 25% swojej mocy obliczeniowej właśnie na widzenie. Ponadto siatkówka oka jest w stanie przetwarzać informacje z przybliżoną prędkością 10Mbps.

Kolejnym krokiem w wizualizacji danych jest wizualizacja interaktywna. Pozwala ona na wyjście poza standardowe wyświetlanie statycznej grafiki i zastosowanie podejścia dużo bardziej dynamicznego pozwalającego na drążenie danych, wykresów, diagramów, momentalną zmianę sposobu wizualizacji tych samych danych (zamiana perspektywy poprzez wyświetlenie tych samych danych za pomocą innych diagramów czy wykresów), zastosowanie różnego rodzaju interakcji pomiędzy poszczególnymi wykresami, czy nawet zastosowaniu animacji na przykład na wykresie bąbelkowym po dodaniu szeregu czasowego można obserwować przemieszczanie się bąbelka zarówno horyzontalnie, jak i wertykalnie. Takie ułożenie danych na wykresie pozwala określić zależności pomiędzy dwoma zmiennymi (np. wpływ nakładów na wydatki marketingowe vs. sprzedaż w danym momencie realizacji tych nakładów).

SAS Visual Analytics jest na pewno jednym z najlepszych narzędzi dostępnych na rynku, które w pełni pokrywa potrzeby analitycznej wizualizacji danych, w tym również „big data”. Narzędzie to posiada łatwy w obsłudze interfejs. Każdą operację związaną z wizualną eksploracją danych z wykorzystaniem analityki, czy też budowy raportów można wykonać metodą „drag&drop”.

Dodatkowo SAS Visual Analytics jest narzędziem bardzo intuicyjnym. Na przykład, aby dokonać prognozy statystycznej wolumenu sprzedaży danego produktu, użytkownik potrzebuje jedynie dane historyczne dotyczące sprzedaży produktu w ujęciu czasowym. Dalej narzędzie działa już „samo” – automatycznie dobierana jest najlepsza metoda prognozowania statystycznego (jedna z kilkunastu, w zależności od danych), a użytkownikowi na ekranie pojawia się wykres z prognozą wraz z przedziałami ufności. Po „kliknięciu” następnej ikonki, pojawia tabela z danymi gotowymi do eksportu umożliwiającymi dalszą analizę. Kolejne „kliknięcie”, kolejna ikona, analiza korelacji miar w tle i użytkownik jednym ruchem jest w stanie przeprowadzić analizę scenariuszową (analizę what if). Jak to wygląda w praktyce?

SAS Visual Analytics i kolejny krok w wizualizacji danych

Pierwszy wykres linowy to sprzedaż historyczna danego produktu i jego prognoza z przedziałami ufności. Kolejne dwa wykresy to tzw. „czynniki podstawowe” które narzędzie zakwalifikowało jako te, które mają wpływ na wolumen sprzedaży: wykres środkowy – wydatki na promocję produktu, wykres dolny – temperatura (ciekawym wnioskiem już w tym momencie jest fakt, że temperatura powietrza w czasie jest skorelowana z wielkością sprzedaży w tym samym czasie).

SAS Visual Analytics i kolejny krok w wizualizacji danych

Prognozy czynników podstawowych mogą być modyfikowane, można je podwyższać lub obniżać czy to bezpośrednio na wykresie czy też bardziej precyzyjnie w tabeli. Każda wprowadzona zmiana będzie miała wpływ na prognozę sprzedaży. Dzięki temu użytkownik jest w stanie odpowiedzieć sobie na bardzo ważne biznesowe pytania: co będzie się działo ze sprzedażą, gdy temperatura w lecie będzie wyższa/niższa w stosunku do zeszłego roku i jak zachowa się sprzedaż jeżeli zwiększymy/zmniejszymy wydatki na promocję badanego produktu.

SAS Visual Analytics i kolejny krok w wizualizacji danych

To jest tylko jeden z wielu praktycznych przykładów, w jak prosty sposób rozwiązanie SAS Visual Analytics może wspierać działalność biznesową organizacji. SAS Visual Analytics to narzędzie, które dzięki analityce wprowadza wizualizację danych na kolejny poziom. Drzewa decyzyjne, diagramy sieciowe, statystyki opisowe, korelacje, regresje linowe, mapy termiczne i to wszystko w graficznym i intuicyjnym interfejsie, przyjaznym dla użytkownika, nie wymagającym specjalistycznej wiedzy statystycznej i analitycznej, a jednocześnie umożliwiającym jej wykorzystanie. Wyciągniecie wniosków z takich analiz i podjęcie odpowiednich decyzji biznesowych leży już po stronie człowieka. Ale o ile bardziej pewnie może on się czuć w swojej ekspertyzie, gdy ma przekonanie, że opiera się nie tylko na doświadczeniu zawodowym, wiedzy biznesowej i instynkcie, ale również na twardej analizie danych i statystyce.

SAS Visual Analytics i kolejny krok w wizualizacji danych

Tematyce nowoczesnej wizualizacji danych poświęcona jest najnowsza publikacja firmy SAS. E-book „4 powody, dla których nie możesz się obyć bez wizualizacji danych” jest dostępny bezpłatnie na stronie internetowej firmy SAS.

Autorem tekstu jest Artur Jastrzębski, Industry Consultant, SAS Institute.