Perspektywy rozwoju sieci

Perspektywy rozwoju sieci

O możliwościach dzisiejszych technologii sieciowych jeszcze kilka lat temu można było tylko pomarzyć. Jednak nie należy popadać w bezkrytyczny entuzjazm, ponieważ potencjalnie mogą pojawić się też wąskie gardła.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Wielokanałowe działanie sklepów detalicznych dzięki bezpiecznej sieci Wi-Fi

Wielokanałowe działanie sklepów detalicznych dzięki bezpiecznej sieci Wi-Fi

Sklepy detaliczne walczą o przetrwanie, podczas gdy sprzedawcy internetowi odnotowują dwucyfrowy wzrost rok do roku. Bystrzy sprzedawcy prowadzący sklepy tradycyjne wiedzą, że aby móc z nimi konkurować, muszą przyjąć wielokanałowy model działania i wykorzystać wszechobecność...

HP Networking Portfolio

HP Networking Portfolio

Trzecia platforma zintegrowała technologie mobilne, Big Data, chmury i social - wymuszając na organizacjach reorganizacje infrastruktur IT. W celu stworzenia jednej wygodnej platformy HP wprowadza rozwiązanie, które poprawi jakość i przyspieszy pracę. Zapoznaj się z możliwościami...

Dostęp do sieci uważamy za coś oczywistego. Jednak ostatnie dekady to długa droga rozwoju technologii sieciowych, a obecnie eksplodująca ilość danych wymaga dalszego wdrażania sieci o jeszcze większych przepustowościach i lepszych parametrach jakościowych. Raport Future of Networks przygotowany przez IDC wskazuje, że przedsiębiorstwa będą zwiększały przepustowość swoich sieci, aby sprostać rosnącemu natężeniu ruchu oraz zapewnić aplikacjom środowisko do wydajnego działania. Osoby odpowiedzialne za utrzymanie i rozwój sieci będą musiały już w niedalekiej przyszłości zmierzyć się z szeregiem nowych wyzwań.

Na pierwszej linii frontu są operatorzy sieciowi, będący pod ciągłą presją rosnącego natężenia ruchu, co wymusza na nich nieustanną rozbudowę sieci. Jednocześnie muszą szukać innowacyjnych rozwiązań, aby móc szybko wprowadzać nowe usługi i sprostać konkurencji dostawcom usług OTT (Over-the-Top), jak Google czy NetFlix. Statyczna natura sieci oraz fakt, że niektóre usługi są ściśle związane ze specjalizowanym sprzętem, ograniczają operatorom sieciowym pole manewru i możliwości wprowadzania innowacji. Są to ograniczenia, z którymi nie zmagają się dostawcy usług OTT budujący swoją ofertę na bazie infrastruktury chmurowej.

Dodatkowo dochodzi niepewność co do tego, jakie będą wymagania użytkowników w przyszłości. Usługi i modele biznesowe zmieniają się znaczniej szybciej niż w czasach sieci TDM. Stąd konieczność budowania elastycznej infrastruktury, która jest „świadoma” korzystających z niej aplikacji. Ma to znaczenie również w środowisku korporacyjnym, w którym model biznesowy także nie jest stały i wewnętrzny dział IT musi elastycznie reagować na zmieniające się potrzeby i wymagania.

Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do dalszej części artykułu podaj adres e-mail

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.