Brillo: pomysł Google na zarządzanie środowiskiem IoT

Android może już wkrótce sterować takimi urządzeniami, jak klimatyzatory, lodówki czy inny sprzęt AGD. Google pracuje na systemem operacyjnym Brillo wykorzystującym Android, ale zaprojektowanym z myślą o obsługiwaniu środowiska IoT.

Brillo będzie w stanie sterować pracą urządzeń IoT, mając do dyspozycji tylko 32 MB systemowej pamięci RAM. Warto pamiętać, że smartfony pracujące pod kontrolą systemu Android są najczęściej wyposażone w pamięć systemową o pojemności co najmniej 512 MB. Niektórzy spekulują, że Google ujawni więcej informacji o oprogramowaniu Brillo na najbliższej konferencji Google I/O.

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza inicjatywa Google zmierzająca do opracowania oprogramowania zdolnego zarządzać środowiskiem IoT czy generalnie tzw. inteligentnymi domami. W 2012 roku firma przystąpiła do realizacji projektu Android@Home. Jednaj już po kilku miesiącach prace nad tym projektem zostały wstrzymane gdyż Google uznał, że jest jeszcze za wcześnie na takie pomysły i należy poczekać aż środowisko IoT okrzepnie na dobre.

Zobacz również:

  • Poprawki błędów od Apple - iOS/iPadOS i visionOS zaktualizowane
  • 8 błędów strategii danych, których należy unikać
  • Apple może wykorzystać sztuczną inteligencję od Google i OpenAI

Inne firmy również nie tracą z pola widzenia środowiska IoT. Microsoft pracuje nad okrojoną wersją systemu Windows 10, które będzie w stanie zarządzać takimi urządzeniami. Apple forsuje natomiast projekt HomeKit – środowisko programowania opracowane z myślą o producentach rozwiązań IoT wykorzystujących jego system operacyjny iOS.

Brillo: pomysł Google na zarządzanie środowiskiem IoT

Huawei LiteOS to kompaktowy system operacyjny przeznaczony do zarządzania mikrokontrolerami wbudowanymi w różne urządzenia domowe.

Chińska firma Huawei jest natomiast twórcą systemu LiteOS, który ma funkcje przystosowane do zarządzania urządzeniami IoT. LiteOS to wyjątkowo kompaktowe rozwiązanie. Dość powiedzieć, że podstawowa wersja tego oprogramowania zdolna zarządzać np. mikrokontrolerami bazującymi na procesorach ARM, zajmuje pamięć o wielkości zaledwie 10 KB. Mikrokontrolerami takimi można przy tym zarządzać zdalnie przez sieć, a LiteOS wspiera otwarte biblioteki API i może się komunikować z urządzeniami IoT pracującymi pod kontrolą innych systemów operacyjnych.

Huawei zamierza udostępniać zainteresowanym firmom źródłowy kod oprogramowania LiteOS w ramach licencji ISC, co oznacza iż będą go one mogły bezpłatnie kopiować, modyfikować oraz dystrybuować. Firma chce też zainteresować tym produktem deweloperów, udostępniając im chipsety, moduły oraz inny sprzęt zgodny z systemem LiteOS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200