Java ma już 20 lat!

Jeden z najważniejszych języków programowania w historii technologii IT ma już dwadzieścia lat. Korzysta z niego 9 mln programistów, jest stosowany w ponad 3 mld urządzeń.

20 maja 2015r. Mija dokładnie 20 lat od wprowadzenia języka Java. Język ten powstał w 1995r i znajduje swoje zastosowanie w wielu projektach, urządzeniach i aplikacjach. Technologia ta jest obecna w całym spektrum IT, od korporacyjnych zbiorów Big Data, poprzez chmurę, technologie mobilne i społecznościowe oraz Internet Wszechrzeczy, aż do smartfonów czy gier wideo.

Oprócz zadań typowych dla biznesu, w Javie napisane jest oprogramowanie do bardzo niecodziennych zadań, takich jak na przykład badania nad usprawnieniem obsługi i poprawą bezpieczeństwa lotów i ruchu drogowego, zbieranie informacji z oceanów w celach naukowych, polepszanie jakości i pomiar plonów zbóż, symulacja działania ludzkiego mózgu i układu mięśniowo-szkieletowego oraz liczne gry komputerowe. Z Javy korzysta ponad 125 milionów urządzeń multimedialnych oraz 10 mld kart inteligentnych.

Zobacz również:

  • Wszystkie problemy macOS 14.4 - lepiej nie aktualizować Maców
  • IBM wprowadza Watsonx do tłumaczenia programów COBOL na kod Java
  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO

Dwie główne platformy, 30 zgodnych implementacji

Obecnie programiści korzystają z ponad 30 zgodnych implementacji dostarczanych przez 12 dostawców. Obecnie dostępne są dwie główne wersje platformy: Java 7 i Java 8, a najnowsze wydanie Java 9 powinno ukazać się w przyszłym roku. Java 8 została zatwierdzona przez Java Community Process i w marcu 2014r. firma Oracle zaprezentowała wydanie Java SE8, a następnie Java Micro Edition 8 razem z powiązanymi wersjami produktów. Obecnie jest to spójna platforma przeznaczonej do wdrożenia w urządzeniach wbudowanych, komputerach stacjonarnych, centrach przetwarzania danych oraz w modelu cloud computing.

W rozwoju tej technologii mocno uczestniczy społeczność programistów i użytkowników, korzystając z programu Java Community Process (JCP). Z kolei rozwojem Java Standard Edition w modelu open source, z pełnym dostępem do kodu źródłowego zajmuje się liczna społeczność skupiona wokół OpenJDK Community.

Czego oczekiwać od platformy Java 9

Firma Oracle oraz społeczność Java koncentrują się obecnie na wprowadzeniu nowych elementów, z których najważniejszym będzie Project Jigsaw. Nowa platforma będzie modularna, skalowana dla szerszego zakresu urządzeń i rozwijana tak, by programiści mogli łatwiej tworzyć i utrzymywać biblioteki i duże aplikacje. Ma ona również zwiększyć bezpieczeństwo, łatwość serwisowania i wydajność. Inne nowości planowane w wersji Java 9 to m.in. Java Shell, interaktywne narzędzie do ewaluacji fragmentów kodu Java; nowy kliencki interfejs API HTTP do obsługi HTTP/2 i Web Sockets; port do architektury ARM AArch64 w systemie Linux; szereg aktualizacji dotychczasowych interfejsów API oraz istotne usprawnienia zwiększające wydajność.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat język Java ewoluował i bardzo silnie się rozwinął, stając się jednym z najważniejszych standardów technologicznych w IT. O jego rozwoju można przeczytać na stronie Java Timeline.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200