AMD pracuje nad mega-układem klasy HPC

AMD chce dalej rywalizować z Intelem na rynku super wydajnych procesorów. Firma potwierdza, że pracuje intensywnie nad najszybszym, jak do tej pory, układem dla serwerów klasy "high end".

Nowy procesor będzie zawierać wiele klasycznych jednostek CPU opartych na architekturze x86 oraz ściśle zintegrowanych z nimi graficznych procesorów. Jak zapowiada AMD, będzie oferować wydajność liczoną w teraflopsach. Układ znajdzie zastosowanie w systemach obliczeniowych klasy HPC (High Performace Computing), gdzie będzie w stanie obsługiwać najbardziej wymagające aplikacje, takie np. te, które analizują i modelują dane. Jak informuje AMD, układ będzie wytwarzany przy użyciu technologii FinFET.

Jak mówi Forrest Norrod, jeden z szefów AMD, układ nie ma jeszcze roboczej nazwy, a prace nad nim mają być zakończone pod koniec 2016 r. Jak wiadomo, Intel i AMD od lat toczą walkę o objęcie palmy pierwszeństwa na rynku super wydajnych układów CPU. Wcześniej ta walka sprowadzała się najczęściej do tego, że procesory były taktowane zegarami pracującymi z coraz to większą częstotliwością.

Zobacz również:

  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę
  • Nvidia podała już cenę za procesory Blackwell. Twierdzi, że "jest rozsądna"
  • Intel publikuje białą księgę architektury x86S

W szczytowym okresie tej rywalizacji, w 2011 roku AMD znalazł się nawet w światowej księdze rekordów Guinnessa z ośmiordzeniowym procesorem FX taktowanym zegarem o częstotliwości 8,4 GHz. Wkrótce okazał, że nie tędy droga, bo wraz ze wzrostem częstotliwości zegarów układy wydzielały tak dużo ciepła, że ulegały uszkodzeniom.

AMD pracuje nad mega-układem klasy HPC

Core i7-5960X Extreme Edition

Obecnie najszybszy procesor na świecie schodzi z taśm produkcyjnych Intela. Jest to układ Core i7-5960X Extreme Edition. Jednak Intel kilka dni wprowadził na rynek kolejny układ, które może być jeszcze szybszy. Jest to procesor Xeon zawierający 18 rdzeni, który będzie dopiero testowany celem sprawdzenia czy pracuje rzeczywiście szybciej od układu Core i7-5960X Extreme Edition.

AMD odpuścił w ostatnich latach rywalizację na rynku szybkich układów CPU, koncentrując się bardziej na kwestii energooszczędności. Firma widać doszła ostatnio do wniosku, że czas wrócić do gry i znów powalczyć o miano producenta oferującego najszybszy na świecie układ CPU. Tym bardziej iż taki szybki procesor może być również stosowany, po wprowadzeniu do niego niewielkich poprawek, nie tylko w serwerach, ale również innych urządzeniach, jak np. konsole gier.

Nowy układ, wyposażony w dużą liczbę jednostek GPU nadaje się do obsługiwania konsol gier, w których szybkość przetwarzania danych graficznych odgrywa zasadniczą rolę. Sercem rozwiązania mają być rdzenie obliczeniowe Zen oparte na architekturze x86. Według AMD pracują one o blisko 40% wydajniej od produkowanych obecnie rdzeni Excavator. Zen” zaoferuje też większą przepustowość za sprawą mechanizmu jednoczesnej wielowątkowości (simultaneous multi-threading, SMT) oraz nowego systemu pamięci podręcznej.

AMD pracuje nad mega-układem klasy HPC

Wiele wskazuje na to, że w przypadku tak wydajnego układu, AMD będzie musiał zwrócić szczególna uwagę na to, aby był on odpowiednio chłodzony. Wiadomo bowiem, że generują one bardzo dużo ciepła, które trzeba ciągle odbierać.

Inne firmy rywalizujące na tym rynku wybierają odmienne rozwiązania. Nie integrują w ramach jednego układu jednostek CPU i GPU, ale oferują oddzielne procesory GPU, które pełnią w systemie obliczeniowym rolę koprocesorów. Robi tak np. firma Nvidia, oferując producentom serwerów swój układ GPU Tesla.

Swego czasu Nvidia chciała również integrować te procesory z układami CPU i zaprezentowała nawet zgodny z tą ideą chipset Tegra, ale ostatecznie zrezygnowała z tego pomysłu. Na początku 2013 r. Nvidia wprowadziła do oferty układ Tegra 4. Był to czterordzeniowy procesor oparty na architekturze Cortex-A15 (ARM), zaprojektowany z myślą o przenośnych komputerach oraz smartfonach, produkowany przy użyciu technologii 28 nanometrów.

Tegra 4 zawierała oprócz rdzeni ARM rozbudowany moduł przetwarzania grafiki składający się aż z 72 rdzeni obliczeniowych. Równo rok temu Nvidia poinformowała, że kończy produkcję układów SoC dla urządzeń mobilnych i Tegra 4 będzie ostatnim wyprodukowanym chipsetem tego typu.

Intel jest z kolei twórcą układu Knights Landing (należącego do linii Xeon Phi), w którym zainstalowano standardowe, energooszczędne rdzenie obliczeniowe x86 oraz zintegrowane z nimi wektorowe jednostki obliczeniowe.

AMD pracuje nad mega-układem klasy HPC

Knights Landing

Układ Knights Landing jest produkowany przy użyciu technologii 22 nanometrów (Intel pracuje już nad kolejną wersją procesora, który będzie produkowany przy użyciu technologii 10 nm), ma wydajność rzędu 3 teraflopsów i zawiera 16 GB pamięci opartej na nowatorskiej architekturze Hybrid Memory Cube (HMC), która oferuje 5 razy większą przepustowość od architektur używanych w standardowych pamięciach systemowych. Do dużej wydajności układu przyczynia się tę fakt, że pamięć HMC wymienia dane z otoczeniem za pośrednictwem szybkich połączeń TSV (Through Silicon Via).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200