Kiedy Windows 10 Preview przestaje działać

Osoby korzystające z testowego wydania Windows 10 powinny pamiętać o jego regularnym aktualizowaniu, bo w przeciwnym razie pewnego dnia ich komputer może się nie uruchomić. Microsoft poinformował, że z końcem kwietnia, pierwsze trzy buildy nowego systemu, udostępnione w 2014 r., przestaną poprawnie startować.

Kwestia „wygasania” poszczególnych wersji Windows 10 Technical Preview została poruszona na oficjalnym forum Microsoftu. Jeden z inżynierów firmy (podpisujący się jako RajithR), wyjaśnił, że każde wydanie testowe (tzw. build) na swój „czas przydatności do użytku”. Dlatego też ważne jest aktualizowanie testowego Windowsa, tym bardziej, że koncern regularnie udostępnia kolejne buildy, a ostatnio ten proces przyspieszono.

Wiadomo, że pierwsze trzy wydania testowe Windows 10 – buildy 9841, 9860 oraz 9879 – przestaną się uruchamiać z końcem bieżącego miesiąca. Dla ich użytkowników nie będzie to jednak niespodzianka, bo już od kilkunastu dni wyświetlane jest stosowne ostrzeżenie wraz z instrukcją wyjaśniającą, co należy zrobić by uniknąć zablokowania systemu. Systemy zaczęły się również regularnie resetować, co ma wymusić aktualizację na co bardziej opornych na zmiany testerach. Jeśli ktoś zignoruje te sygnały, po 30 kwietnia w ogóle nie będzie w stanie uruchomić systemu.

Zobacz również:

  • Microsoft prezentuje nowe komputery Surface z Intel Core Ultra
  • Bezpieczeństwo Windows Hello - czy jest się czym martwić?

W oczach mniej zorientowanego w planach Microsoftu użytkownika takie działania mogą wydawać się nieco radykalne, ale przedstawiciele Microsoft wiedzą co robią. Aktualizacja do najnowszej wersji testowego Windows 10 wymuszana jest po to, by testerzy nie tracili czasu (swojego i Microsoftu) na znajdowanie i raportowanie błędów, które zostały już wykryte przez innych i załatane w kolejnych wydaniach testowych „dziesiątki”. Celem jest skłonienie użytkowników do korzystanie z możliwie najnowszego wydania, i szukanie błędów właśnie w nim. Windows 10 został na tym etapie rozwoju udostępniony właśnie po to, by maksymalnie duża grupa użytkowników sprawdziła go pod kątem ew. błędów. Dlatego kluczowe jest, by wszyscy testowali możliwie "świeże" wydanie systemu.

Warto również przypomnieć, że udostępniając pierwsze wydanie testowe Windows 10 w 2014 r. Microsoft od razu zapowiadał, że „wygaśnie” ono w 2015 r. Od razu też zastrzegano, że z czasem pojawią się kolejne buildy. Trudno tu więc mówić o jakiejś niespodziance. W 2014 r. pojawiły się jeszcze dwa kolejne buildy, zaś w 2015 udostępniono już trzy (9926, 10041 i 10049), to ostatnie pojawiło się pod koniec marca bieżącego roku. Wedle zapowiedzi Microsoftu, wydania testowe z 2015 roku przestaną działać w połowie października 2015 r., czyli już po premierze finalnej wersji Windows 10 planowanej na lato.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200