Konferencja WROC# już za nami

W czwartek, 12 marca, brytyjska firma informatyczna Objectivity zorganizowała pierwszą edycję konferencji WROC# dedykowaną środowisku .NET. Organizatorom wydarzenia, które planowane i przygotowywane było od wielu miesięcy udało się stworzyć niesamowity klimat i przygotować niezwykle profesjonalne wydarzenie na światowym poziomie. Ci, którym udało się dostać bilet na event (a rozeszły się one w niespełna dwie minuty) trudno było znaleźć powody do narzekań. Pomysłodawcom wydarzenia, nie tylko udało się zaprosić prelegentów o międzynarodowej sławie, ale także zrobić konferencję bezpłatną dla uczestników. Do tego wszystkiego, ci, którym nie udało się „załapać” na wydarzenie, mogli obejrzeć on-line jego transmisję na żywo!

Konferencja WROC# już za nami

Celem, który przyświecał organizatorom, było zorganizowanie elitarnego wydarzenia, na którym mogłaby się spotkać społeczność programistów z całej Polski. Kilku pracowników z firmy Objectivity pracowało w pocie czoła, aby dopiąć wszystko na ostatni guzik na długo przed ostateczną datą konferencji. Ku zaskoczeniu wszystkich prelegenci, którzy uświetnili swą obecnością konferencję, zgodzili się bez wahania, a swoje prezentacje zrobili pro publico bono, motywując takie rozwiązanie chęcią dzielenia się wiedzą z innymi specjalistami w branży.

Konferencja została zorganizowana w Centrum Konferencyjnym Hali Stulecia we Wrocławiu. Każdy z 400 gości podczas rejestracji dostał od organizatorów gadżety – koszulkę z logo WROC#, zabawkę logiczną, długopis, notes oraz plakietkę na smyczy – w formie 3,5-calowej dyskietki z miejscem na swoje imię.

Tuż po rejestracji goście udali się do sali głównej, w której odbyło się 6 prezentacji. Każda z nich dotykała zagadnień z dziedziny programowania. Rozpoczął Christian Heilmann, ewangelista HTML5 o otwartej sieci, były-pracownik Mozilli. Jego prelekcja „Innovating the other web” pokazał, co jest nie tak z dzisiejszym modelem pisania aplikacji mobilnych i Internetem oraz gdzie leży przyszłości webówki – Chris odwoływał się tutaj m.in. do projektu Spartan, nad którym aktualnie pracuje w Microsofcie. Właśnie ta sesja została oceniona najwyżej przez gości. Z kolei Matt Ellis, pracownik Jetbrains podczas swojej prezentacji „Little changes to make your app a lot faster” przedstawił wiele przykładów poprawienia wydajności aplikacji C# stosowanych m.in. przy budowie Resharpera. Mark Seemann, wystąpił z dość wymagającą prezentacją „Type-Driven Development” demonstrującą zalety języka F# przy rozwiązywaniu zaawansowanych problemów opartych o maszynę stanów. Tuż po przerwie obiadowej na scenę wszedł, najbardziej chyba oczekiwany, Dan North z najmniej techniczną prezentacją „I, programmer”. Dan, twórca BDD, przedstawił wizję programisty w XXI wieku – jego odpowiedzialność, zalety i wady roli oraz jej przyszłość. Po nim Maurice De Beijer, MVP Microsoftowy w prezentacji „What is new in ASP.NET vNext?” zaznajomił nas z nową wersją platformy ASP.NET, a następnie Chris Klug w „Decomposing AngularJS” pokazując jak zbudować prosta wersję frameworka MV* w JavaScripcie wprowadził nas w wewnętrzne działania Angulara.

Każda z prelekcji, łącznie z pytaniami z publiczności, trwała 60 minut, a pomiędzy nimi goście mieli kilkunastominutowe przerwy na pyszne przekąski, kawę, napoje, a także dyskusje i możliwość na zadanie dodatkowych pytań poprzednio występującemu prelegentowi.

Konferencja WROC# już za nami

Nie obyło się bez niespodzianek. W ostatniej chwili, z powodu choroby, zrezygnował jeden z prelegentów. Organizatorzy wpadli na pomysł, aby w zastępstwie za ostatnią prelekcję zorganizować godzinny panel dyskusyjny ze wszystkimi mówcami. To był świetny pomysł i doskonały moment na rozmowę z naszymi gośćmi. Byliśmy niezwykle zaskoczeni entuzjazmem prelegentów i ich poczuciem humoru, a Dan North poradził sobie świetnie w roli moderatora spotkania – wspomina Ula Koper, jedna z organizatorek całego przedsięwzięcia. Nim jednak rozpoczęła się ostatnia z merytorycznych części konferencji, na salę wjechały kegi z różnorodnymi piwami serwowanymi w kuflach z logo WROC#, które organizatorzy postanowili podarować uczestnikom w ramach prezentu.

Po pełnej wrażeń części merytorycznej nadszedł czas na after party, a na nim kolejne zaskoczenia. Można by pomyśleć, że skoro była to konferencja specjalistyczna, to jej wieczorna częśc nie przyniesie żadnch niespodzianek. Nic z tego. Objectivity postanowiło trzymać klasę do samego końca i po raz kolejny pokazać jak bardzo dba o swoich gości. I tak, w jednej z sal zaanektowanch do after party, zorganizowany został turniej piłkarzykowy z nagrodami. Ponadto można było pograć w darta, na filipperze i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. Na drugiej sali natomiast grał zaproszony zespół muzyczny, przy którym można było się pobujać z rytm starych rockowych kawałków i porelaksować się na sofach z piwem w ręce.

Konferencja WROC# przeszła oczekiwania wszystkich – organizatorów, uczestników oraz prelegentów, którzy niejednokrotnie podkreślali bardzo wysoki poziom wydarzenia i ogromne zaangażowanie wszystkich obecnych na sali. Jeden z prelegentów, Christian Heilmann napisał o WROC # post na swoim blogu. A oto jego fragment: As you know, I cover a lot of events and have so for several years. That’s why it is a great feeling when you still can get surprised. WROC# was outstanding in every aspect. For a first-time organised event with free tickets and a five figure price tag for the organisers everything went amazingly smooth and you can see the passion and drive of the organisers [tł. Jak wiadomo, od kilku już lat uczestniczę w licznych imprezach. Dlatego to wspaniałe uczucie, gdy trafiasz na taką, która jest w stanie cię zaskoczyć. Konferencja WROC# była wyjątkowa pod każdym względem. Zorganizowana po raz pierwszy, z darmowymi biletami, przy rozsądnej cenie poniesionej przez organizatorów, całość poszła niesamowicie gładko, dzięki widocznej pasji i energii organizatorów].

W związku z tak ogromnym zainteresowaniem, niesamowitym entuzjazmem gości i prelegentów firma Objectivity już planuje drugą edycję konferencji na przyszły rok i obiecuje, że będzie jeszcze lepiej!

Patronat medialny nad konferencją objął magazyn Computerworld

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200