Kim był Steve Jobs?

Hisotria Steve’a Jobs’a wydaje się nam znana, jednakże nie powstrzymało to reżysera Alexa Gibney’a przed nakręceniem filmu dokumentalnego, który pokazuje nowe oblicze byłego prezesa Apple'a.

Kim był Steve Jobs?
Premiera filmu Steve Jobs: The Man in the Machine odbyła się podczas South by Southwest (festiwal filmowy/muzyczny w Stanach Zjednoczonych) 14 marca 2015 roku. Film dokumentalny opowiada historię życia Jobsa na podstawie archiwalnych i zupełnie nowych wywiadów z przyjaciółmi i kolegami. Dokument nie został przygotowany jako pożegnanie, czy pokazanie najlepszych momentów z życia Jobsa, ale jako analityczne spojrzenie i obraz problemów w relacjach, w pracy w Apple’u, jak również prywatnych Steve’a Jobs’a.

Film wyraźnie stawia odbiorców przed pytaniem, na które sami musimy odpowiedzieć, ,,jak bardzo wytworzona została więź pomiędzy użytkownikami, a produktami Apple’a i jaki mają one wpływ na życie?”.

Zobacz również:

  • Jak Apple zmieniło się od czasu odejścia Steve'a Jobsa
  • iPhone 15 najszybciej taniejącym smartfonem od Apple w historii
  • Apple ostrzega przed szpiegowskim oprogramowaniem działającym podobnie jak Pegasus

Apple nie wspierał produkcji

Eddy Cue (Senior vice president of internet software and services) po seansie udzielił wypowiedzi, w której podkreślił, że film jest,,niedokładny i złośliwy”.

Reżyser poinformował, że próbował skontaktować się z wdową Laurene Powell Jobs, jak również przedstawicielami Apple’a, w sprawie współpracy, jednak otrzymał odmowę jakiejkolwiek współpracy. Według Gibney’a, odmowa Apple’a powiązana była z brakiem funduszy na tego typu projekt.

Słabe relacje z przyjaciółmi

Pasja Steve’a Jobs’a przekładała się na jego relacje z ludźmi. Potwierdzają to jego dawni koledzy i przyjaciele, którzy podczas wywiadów na łamach filmu przedstawiają różne problem pojawiające się w życiu codziennym Jobs’a. Wspomniane zostało, że Jobs kontrolował swoją relację z prasą np. wykorzystywał odejścia pracowników i zrzucał winę błędów w produktach Apple'a na nich. Reżyser, jednak pokazuje także drugą stronę Steve’a Jobs’a, w której przyjaciele i koledzy wielokrotnie powtarzali o błyskotliwości i pasji, którą wszyscy podziwiali.

Przeciek iPhone 4

Zapewne jeszcze wiele osób pamięta przeciek dotyczący iPhone’a 4. Gibney w dokumencie rozmawia z Jasonem Chenem z Gizomodo i przedstawia jego spojrzenie na sprawę. Chen opowiedział historię, w której po zwróceniu iPhone’a po powrocie do domu zastał w nim policjantów, którzy przeszukiwali jego mieszkanie, rzecz po rzeczy.

Tajemnice?

Celem dokumentu nie jest ujawnienie tajemnic Jobs’a, a jedynie neutralne spojrzenie na autora, abyśmy mogli sami odpowiedzieć, kim był dla nas Steve Jobs.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200