IDC: Mniej tabletów, a Windows zacznie zyskiwać w stosunku do Android i iOS

Skończył się boom na rynku tabletów, a systemy Android i iOS zaczną tracić udziały na rzecz Windows – takie są najnowsze prognozy IDC.

Według najnowszego raportu IDC, Android i iOS mają obecnie dominujący udział w rynku systemów operacyjnych dla tabletów z udziałami odpowiednio 67,3% i 27,6%, a Windows zaledwie 5,1%. A w sumie, w 2014 roku na świecie sprzedano 229,7 miliona tabletów.

Ale według analityków tej firmy, do 2019 roku Windows zwiększy swój udział do 14,1%, a popularność Android i iOS będzie stopniowo spadać do poziomu 62,9% i 23%.

Koniec boomu

IDC przewiduje, że sprzedaż tabletów będzie w najbliższych latach wzrastać znacznie wolniej niż dotąd i po czterech latach boomu nastąpiło uspokojenie rynku. W 2019 roku na rynek trafi tylko 269,4 miliona sztuk tabletów.

Zobacz również:

  • Nearby Sharing od Google - wygodny sposób na przesyłanie plików
  • Amazon do pracowników: roboty was nie zastąpią
  • Duża zmiana - Apple zezwala na tworzenie emulatorów gier

Apple odnotował w ostatnim roku znaczące zmniejszenie sprzedaży tabletów. Według opublikowanych w lutym br. danych, firma sprzedała 21,42 mln tabletów iPad w pierwszym kwartale jej roku finansowego, co oznacza duży spadek w porównaniu do podobnego okresu w poprzednim roku (26 milionów). Kosztem iOS, udziały zyskał Android, przede wszystkim dzięki tanim modelom tabletów wykorzystujących ten system.

Do zmniejszenia popytu na tablety przyczyni się m.in. pojawienie nowego typu urządzeń określanych jako fablety (smartfony z dużymi 6- lub 7-calowymi ekranami). Zdaniem IDC, coraz większa liczba użytkowników preferuje takie rozwiązanie, które umożliwia połączenie telefonicznych funkcji audio z możliwościami tabletów.

W swoich analizach, IDC nie zalicza fabletów do kategorii tabletów. Inaczej jest w przypadku urządzeń hybrydowych, które są traktowane jako tablety ze standardowo dołączoną klawiaturą.

Dobre perspektywy dla Windows?

Wzrost popularności Windows w tym segmencie rynku rozpocznie się wraz z premierą systemu Windows 10 uważa Jean Philippe Bouchard z IDC.

W czasie gwałtownego wzrostu popytu na tablety w latach 2012 i 2013, Microsoft próbował zdobywać udziały wprowadzając systemy Windows 8 i RT, ale nie spotkały się one z dobrym przyjęciem przez użytkowników, którzy zdecydowanie preferowali urządzenia pracujące pod kontrolą Android lub iOS.

Nauczony tymi doświadczeniami, Microsoft wprowadził zestaw zasadniczych zmian w interfejsie Windows 10, które mogą spowodować, że system ten stanie się bardziej niż dotąd atrakcyjną propozycją dla użytkowników zarówno tabletów, jak i komputerów PC.

Oprócz tego Microsoft próbuje zapewnić zgodność między różnymi wersjami Windows 10 przeznaczonymi dla tabletów i innych komputerów, co było poważnym problemem w przypadku mobilnych i przeznaczonych dla PC wersji Windows 8.

Jednolity interfejs użytkownika zaczyna być doceniany

„Obecnie można zaobserwować, że użytkownicy w coraz większym stopniu chcą mieć różne urządzenia, które zapewniają podobny interfejs i funkcje” mówi Jean Philippe Bouchard. To sprzyja Microsoftowi i Windows.

Opinię taką podziela na przykład firma Acer, która ostatnio wyraźnie skłania się w kierunku wprowadzenia do oferty zestawu smartfonów, tabletów i komputerów PC pracujących pod kontrolą różnych wersji systemu Windows. Przedstawiciele Acer zwracają uwagę, że Windows jest jedynym systemem, który może być instalowany praktycznie we wszystkich urządzeniach, co znacznie ułatwia użytkownikom współdzielenie plików i treści.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200