Apple radykalnie modyfikuje architekturę notebooków

Nowe modele laptopów MacBook wyposażone w jeden interfejs USB 3.1 Type-C i wyświetlacz Retina zostały zaprojektowane od podstaw, a Apple chce by wyznaczyły kierunek rozwoju mobilnych technologii.

Apple zaprezentował 9 marca br. nowe modele notebooków MacBook, które przyciągają uwagę nie tylko fanów Apple’a, bo ich radykalnie zmieniona architektura każe zastanowić się nad kierunkami rozwoju technologii związanych z komputerami przenośnymi. Dlatego warto przyjrzeć się co Apple zaproponował użytkownikom.

Apple radykalnie modyfikuje architekturę notebooków

Najnowszy model przenośnego komputera Apple MacBook.

Nowe modele MacBook są cieńsze i lżejsze w porównaniu do notebooków oferowanych dotychczas przez Apple. Ale przede wszystkim mają tylko jeden interfejs USB 3.1 Type-C (nie licząc gniazda audio), które służy również do zasilania. Oprócz tego notebooki obsługują połączenia bezprzewodowe 802.11ac i Bluetooth 4.0. Według Apple, nowy MacBook pozwala przeglądać internet przez 9 godzin bez doładowania akumulatora.

Zobacz również:

  • iPhone z 2007 roku sprzedany na aukcji za rekordową kwotę
  • To nie MacBook Air M3 jest dużą nowością w linii komputerów Mac

Apple MacBook ma pojawić się w sprzedaży 10 kwietnia i wówczas nową konstrukcję Apple’a zaczną oceniać użytkownicy. Zapowiadane ceny zaczynają się od 1300 USD za konfigurację podstawową (2-rdzeniowy procesor 1,1 GHz, 8 GB 1600 MHz DDR3 RAM i 256 GB pamięci flash). Model wyposażony w pamięć masową o pojemności 512 GB i bardziej wydajny procesor ma kosztować 1600 USD.

Zdaniem analityków rynku, jak na Apple, są to dość atrakcyjne ceny, które świadczą, że firma stara się by nowy MacBook nie stał się produktem niszowym.

Apple radykalnie modyfikuje architekturę notebooków

MacBook jest wyposażony tylko w jeden interfejs USB 3.1, którego gniazdo jest widoczne na zdjęciu. Notebooki mają być dostępne w 3 kolorach: złotym, szarym i srebrnym.

Podstawowe parametry MacBooka w porównaniu z komputerami PC

W najgrubszym miejscu MacBook ma wymiar 13,1 mm i jest o 24% cieńszy niż dotychczas dostępny model MacBook Air. Waży ok. 0,9 kg, czyli 17% mniej niż najlżejszy dostępny dotąd model MacBook Air z 11-calowym wyświetlaczem.

W porównaniu do komputerów przenośnych z Windows nie są to parametry rekordowe. Podobną grubość ma Asus Zenbook UX305, a nieco mniejszą (12,7 mm) Acer Aspire S7 i Lenova Yoga 3 Pro.

Jeśli chodzi o ciężar, to przez około miesiąc MacBook może utrzymywać rekordową pozycję, ale maju br. najprawdopodobniej ustąpi pola zapowiadanym przez Lenovo modelom LaVie HZ550, które mają być jeszcze lżejsze.

Jeśli chodzi o wyświetlacz to MacBook jest wyposażony w ekran o wysokiej rozdzielczości znany pod kodową nazwą Retina, o którym od kilku miesięcy krążyły spekulacje, ale Apple utrzymywał w tajemnicy jego parametry. Ma on przekątną 12-cali, rozdzielczość 2304x1440 pikseli (3,3 megapikseli, 226 PPI), grubość zaledwie 0,88 mm oraz zminiaturyzowane, w porównaniu do poprzednich modeli, wymiary otaczającej ramki.

Jest to blisko 3-krotny wzrost rozdzielczości w porównaniu do oferowanych dotąd przez Apple modeli MacBook Air (maks. 1440 x 900 pikseli).

Ale w świecie mobilnych PC są to wartości, które można określić jako przeciętne. Na przykład notebooki Lenovo Yoga Pro i Dell XPS13 są dostępne w wersjach z ekranami o rozdzielczości 3200 x 1800 pikseli (ok. 5,7 megapikseli, 276 PPI).

MacBook ma też nową klawiaturę sięgającą prawie od krawędzi do krawędzi obudowy komputera oraz reagujący na siłę nacisku trackpad Force Touch.

Według Apple, w klawiszach zastosowano nowy mechanizm dome switch, a nie standardowy scissor. Dzięki temu bardziej równomiernie i pewnie reagują one na nacisk. Oprócz tego każdy klawisz jest wyposażony w indywidualną, podświetlającą go diodę LED.

Apple radykalnie modyfikuje architekturę notebooków

Apple zmienił konstrukcję klawiatury rezygnując ze standardowego systemu scissors (po lewej) na rzecz nowego rozwiązania (po prawej).

Natomiast czuły na siłę nacisku trackpad umożliwia wprowadzenie nowych funkcji do systemu operacyjnego. Na przykład otwarcie lub tylko podgląd dokumentu, zależnie od tego, jak silnie użytkownik kliknie. Podobne rozwiązanie, ForcePad firmy Synaptic jest dostępne na rynku już od wielu lat.

MacBooki zostały wyposażone w najnowszej generacji procesory Intel Core M. Mają one architekturę Broadwell i są wytwarzane w 14-nanometrowym procesie produkcyjnym. Układy zostały zaprojektowane specjalnie pod kątem zastosowań w komputerach mobilnych, m.in. w czasie pracy wymagają tylko ok. 5 W mocy zasilania.

Ich zastosowanie ułatwiło zwiększenie skali integracji elementów. Płyta główna w nowych modelach MacBook jest mniejsza o 67% w porównaniu do MacBook Air, a dodatkowo komputery nie wykorzystują wentylatorów do chłodzenia wnętrza w czasie pracy.

Warto zauważyć, że procesory Core M są już instalowane w produktach Asusa (ZenBook UX305), HP (Envy X2), Lenovo (ThinkPad Helix 2 i Yoga 3 Pro) oraz Toshiba (Portege Z20t). Trzeba jednak przyznać, że Apple i Asus są pierwszymi producentami, którzy zastosowali układy Core M w notebookach, a nie konstrukcjach hybrydowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200