Oracle zmienia strategię i stawia na tanie dwugniazdowe serwery

Oracle rzuca wyzwanie Cisco i EMC, i wprowadza do oferty nowe rozwiązania sprzętowe, które mają konkurować z podobnymi produktami dostępnymi obecnie na rynku - i to nie tylko pod względem wydajności, ale również ceny. To nowa jakość, ponieważ Oracle przywiązywał do tej pory większą wagę do jakości swoich rozwiązań, a nie ich ceny.

Serwery, pamięci masowe i urządzenia sieciowe opatrzone znakiem firmowym Oracle uchodziły do tej pory za jedne z najdroższych na rynku. Obecnie ma się to zmienić. Oracle zamierza przede wszystkim wprowadzić do oferty tanie serwery x86 (wyposażone w dwa gniazda na układy CPU), które stawią czoła podobnym systemom produkowanym przez VCE (spółka joint venture założona przez Cisco i EMC).

Realizując nową strategię Oracle zaprezentował piątą generację serwerów należących do linii X (X5). Są to serwery oparte na intelowskich procesorach Xeon E5-2600 v3 (układy Haswell-EP zawierające do 32 rdzeni obliczeniowych) oraz dyskach SSD typu NVMe (NVM Express (NVMe). Pierwsze dwa serwery tej linii noszą nazwy X5-2 i X5-2L. Pierwszy serwer ma wysokość 1U, a drugi 2U.

Zobacz również:

  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO
  • Oracle prezentuje GraalOS dla bezserwerowej Javy
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
Oracle zmienia strategię i stawia na tanie dwugniazdowe serwery

Serwer X5-2L

Wejdą one w skład zintegrowanego systemu IT noszącego nazwę Virtual Compute Appliance. System taki (zawierający 27 serwerów i dwa urządzenia sieciowe Oracle Virtual Network) będzie kosztować 562 tys. USD. Oracle twierdzi, że podobne rozwiązanie oferowane przez Cisco (system Cisco UCS, w skład którego wchodzą serwery kasetowe M4) kosztuje ponad 900 tys. USD.

Oracle zapowiada też nowe wersje kilku swoich rozwiązań, takich jak Oracle Database Appliance, Oracle Big Data Appliance, Zero Data Loss Recovery Appliance i Exadata Database. Firma wprowadzi do nich szybsze procesory oraz serwery pamięci masowych oparte na układach flash.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200