IBM prezentuje nowy mainframe

IBM zaprezentował nowy system obliczeniowy mainframe z13. Firma zapowiada, że usprawni on pracę aplikacji telekomunikacyjnych, gdyż jest wstanie kontrolować i przetwarzać dziennie do 2,3 miliarda transakcji inicjowanych na przykład przez smartfony i tablety.

Nowy mainframe z13 pojawia się niemal równo trzy lata po ostatniej premierze poprzedniego systemu tej klasy (z12). W porównaniu z nim z13 jest dużo wydajniejszy (jest oparty na nowym procesorze) i może zarządzać trzy razy większą pamięcią (10 TB). Jeden system z13 może zawierać 141 procesorów, a administrator może na nim skonfigurować do 8 tys. wirtualnych maszyn.

IBM prezentuje nowy mainframe

z13

Procesory instalowane w z13 są wytwarzane przy użyciu technologii 22 nanometrów, mają osiem rdzeni i są taktowane zegarem o częstotliwości 5 GHz. Ważne jest to, że mogą one wykonywać jednocześnie podczas jednego taktu zegara dwie instrukcje (praca w trybie SMP). Wspierają też technologie SIMD (Single Instruction, Multiple Data) i DB2 BLU for Linux (co oznacza, że mogą obsługiwać bazy danych typu „in-memory”).

Zobacz również:

  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania
  • AI konwertuje automatycznie aplikacje COBOL na aplikacje Java

Na koniec warto przypomnieć, że w zeszły roku systemy mainframe obchodziły 50-lecie. Pierwszy taki system pojawił się bowiem na rynku w 1964 roku, był dziełem IBM i nosił nazwę System/360.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200