Technologie, które zmienią pecety

W składzie wyposażenia laptopów i desktopów produkowanych w przyszłym roku znajdą się kamery 3D, a poszczególne podzespoły wchodzące w skład tych urządzeń będą się komunikować między sobą za pośrednictwem radia albo światłowodów, dlatego zniknie z nich większość standardowego, miedzianego okablowania.

Biorąc pod uwagę wszystkie nowinki techniczne, z jakimi mamy obecnie do czynienia kupując smartfon czy tablet, pecety jawią się często jak historyczne dinozaury. Stosowane w nich technologie nie zmieniają się od dobrych kilku lat. Po otwarciu obudowy takiego urządzenia użytkownik widzi gąszcz kabli, opasłą płytę główną oraz elementy, których nie znajdziemy w żadnym tablecie czy smartfonie. Ale to wszystko ma się zmienić i to już w przyszłym roku. Tak przynajmniej zapowiadają specjaliści obserwujący to, co dzieje się w laboratoriach firm produkujących komputery PC.

Duży wpływ na rozwój pecetów ma firma Apple. Produkowane przez nią urządzenia iPad zawierają bowiem rozwiązania, które inspirują projektantów pecetów. Dlatego komputery stacjonarne kolejnej generacji zawierać będą wiele elementów, które obecnie możemy spotkać z urządzeniach mobilnych, konsolach gier czy drukarkach 3D. A pierwsze takie modele powinny wejść na rynek już w pierwszych miesiącach 2015 roku.

Zobacz również:

  • Powody dla których 16 GB RAMu powinno być standardem
  • Nie znam firmy, której strategia nie byłaby dziś cyfrowa - rozmowa z Andrzejem Zającem, Prezesem Zarządu Integrated Solutions

Jedna z najbardziej interesujących technologii, która odmieni pecety, kryje się za lansowanym przez Intel hasłem "wire-free PC” (pecet bez kabli) czyli taki, w którym na każdym kroku spotkamy układy radiowe. Będą on wysyłać dane drogą bezprzewodową do wyświetlacza, wymieniać je z systemami pamięci masowych czy z innymi, zewnętrznymi urządzeniami peryferyjnymi. Dlatego w pecetach takich nie znajdziemy już żadnego portu wideo czy USB.

Komputery kolejnej generacji będą wyposażone w inteligentne kamery 3D zdolne rozpoznawać obiekty czy mierzyć ich wielkość oraz informować nas, w jakiej odległości od komputera są zlokalizowane. Na ich wyposażeniu znajdą się też czujniki reagujące na głos oraz dotyk, co sprawi iż będzie to komputer interaktywny, z którym możemy wymieniać informacje na różne sposoby i wręcz „rozmawiać” z nim.

Pecety będą przy tym coraz mniejsze, szybsze i będą w stanie wyświetlać obrazy o jakości, o jakiej obecnie można tylko pomarzyć. Wszystko to sprawi, że komputer PC zostanie właściwie odkryty na nowo. A oto sześć technologii, dzięki którym tak się stanie:

Bezprzewodowe doładowywanie baterii

To rewelacyjna technologia. Wystarczy wtedy położyć laptop na stole, a znajdująca się w nim bateria zacznie być automatycznie doładowywana. Żadnych kabli, wtyczek czy zasilaczy. Intel obiecuje, że laptopy takie będzie można kupić już w przyszłym roku. Stacje doładowujące laptopy będą instalowane wszędzie, tak ja ma to miejsce obecnie z punktami dostępowymi Wi-Fi. Na wyposażeniu każdego lotniska, restauracji czy kawiarni znajdzie się taki punkt doładowywania urządzeń mobilnych. Nie trzeba już będzie rozglądać się rozpaczliwie po otoczeniu i szukać gniazdka elektrycznego. Wystarczy podejść i położyć laptop na specjalnym stoliku. Tego typu rozwiązania są już dostępne na rynku, ale wciąż oczekują na masową popularyzację.

Technologie, które zmienią pecety

Bezprzewodowa ładowarka laptopów (Intel)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200