Stephen Hawking ma nowy, intelowski system do komunikowania się z otoczeniem

Profesor Stephen Hawking, sparaliżowany, jeżdżący na wózku brytyjski astrofizyk, zademonstrował swój najnowszy system do komunikowania się ze światem zewnętrznym. To rozwiązanie bazujące na oprogramowaniu open source, zaprojektowane specjalnie dla niego przez firmę Intel. System noszący nazwę ACAT (Assistive Context Aware Toolkit) może już w przyszłym roku trafić na rynek, dając nadzieję na lepsze życie blisko trzem milionom ludzi cierpiącym na dysfunkcje ruchowe, szczególnie tym, którzy mają sparaliżowaną większą część ciała.

Intel zaprojektował system we współpracy z profesorem Hawkingiem, a prace nad nim trwały blisko trzy lata. ACAT wspiera wiele nowych funkcji, które pozwalają kompletnie sparaliżowanym osobom sterować wózkiem oraz komunikować się ze światem zewnętrznym, również z Internetem.

Demonstrując możliwości nowego systemu, na zorganizowanej specjalnie z tej okazji konferencji w Londynie, Hawking powiedział: „Postęp technologiczny jest tak duży, że to co jeszcze niedawno wydawało się absolutnie niemożliwe, jest obecnie osiągalne. Bez tego nie mógłbym nigdy rozmawiać z państwem w taki sposób. To szansa dla wielu osób żyjących na całym świecie, których dotknęła choroba podobna do mojej”. I dodał, „używany do tej pory przeze mnie wózek oraz system komunikacyjny ma już 20 lat i muszę przyznać, że jest trudny w obsłudze i sprawia mi nieraz kłopoty. Nowy system pozbawiony jest tych wad i mam nadzieję, że będzie mi służyć przez następne 20 lat”.

Zobacz również:

  • Premiera nowego układu AI firmy Intel
  • Ruszyły testy satelitów Starlink działających w trybie „direct-to-cell”
Stephen Hawking ma nowy, intelowski system do komunikowania się z otoczeniem

Ocenia się, że nowy system pozwala sparaliżowanej osobie wprowadzać do komputera tekst dwa razy szybciej, a niektóre czynności wykonywać nawet 10 razy szybciej. Hawking może dzięki niemu dużo szybciej nawigować po Internecie, otwierać i edytować pliki tekstowe oraz przełączać się między aplikacjami.

Intel zastosował w rozwiązaniu technologię znaną pod nazwą SwiftKey, stosowaną już w urządzeniach mobilnych jako alternatywa dla tradycyjnych klawiatur, dzięki której sparaliżowana osoba może szybko komunikować się z komputerem. Intel wprowadził do niej kilka usprawnień, dzięki którym użytkownik może obecnie wymieniać z komputerem dane dużo szybciej, komunikując się z nim za pośrednictwem różnego rodzaju gestów, takich jak dotyk, mruganie okiem czy nawet ruch brwi.

Intel zapowiada, że już na początku 2015 roku udostępni szczegóły techniczne rozwiązania ACAT wszystkim firmom zainteresowanym produkcją systemów wykorzystujących tę technologię.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200