Intel i prawo Moore’a

Mimo wielu pesymistycznych prognoz, Intel twierdzi, że perspektywy rozwoju technologii wytwarzania procesorów krzemowych mają jeszcze spory potencjał. Po uruchomieniu linii do masowej produkcji układów w technologii 14-nanometrowej firma już przygotowuje się do wdrożenia procesów 10- i 7-nanometrowych.

W przyszłym roku minie 50 lat od momentu powstania prawa Moore’a. I chociaż postęp technologiczny powoduje, że układy scalone są coraz mniejsze i produkujące je firmy zagnieżdżają na nich coraz więcej tranzystorów, to z każdym rokiem jest im coraz trudniej robić to w takim tempie, jak to przewiduje to prawo. Dotyczy to też firmy Intel, która zapewnia jednak, że uruchamiając produkcję układów wytwarzanych przez użyciu technologii 14 nanometrów udowodniła, że prawo Moore’a obowiązuje nadal, a kolejne, przygotowywane obecnie procesy 10- i 7-nanometrowy jeszcze bardziej wydłużą jego życie.

Twórcą prawa Moore'a jest Gordon Moore, jeden ze współzałożycieli firmy Intel, która powstała w 1968 roku. Obserwując technologie używane do produkowania układów scalonych doszedł on do wniosku, że liczba tranzystorów, które można umieścić na powierzchni płytek krzemu (czyli podstawowego budulca takich układów) będzie się podwajać co około półtora roku. Jest to pierwotna wersja tego empirycznego prawa, które powstało w 1965 roku. Po jakimś czasie zostało ono nieco zweryfikowane i obecnie obowiązuje wersja mówiąca, że gęstość tranzystorów zagnieżdżanych w układach scalonych będzie się podwajać co dwa lata.

Zobacz również:

  • Nvidia podała już cenę za procesory Blackwell. Twierdzi, że "jest rozsądna"
  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę

I to właśnie bezpośrednio z prawa Moore’a wynika, że układy scalone kolejnych generacji pracują wydajniej i są w stanie oferować dodatkową funkcjonalność. Przez ostanie szesnaście lat wprowadzając na rynek kolejne procesory, Intel za każdym razem udowadniał, że prawo Moore’a funkcjonuje w praktyce, a nie tylko w teorii.

Coraz częściej pojawia się jednak pytanie, jak długo będzie to możliwe? W którym momencie producenci procesorów powiedzą, że nie są już w stanie zwiększyć gęstości upakowania tranzystorów tak, by prawo Moore’a pozostało aktualne. Wydaje się, że obecnie powoli zbliżamy się do tego momentu.

Intel i prawo Moore’a

Brian Krzanich (pełniący w Intelu funkcję CEO) prezentuje procesor Broadwell

Potwierdza to sam Intel, który poinformował na jednej z ostatnich konferencji, że jego inżynierom jest coraz trudniej projektować kolejne układy CPU oraz opracowywać i wdrażać technologie ich wytwarzania, które odpowiadałyby założeniu, jakie swego czasu sformułował Gordon Moore.

Jak wiadomo, Intel jest obecnie w stanie produkować układy scalone wytwarzane przy użyciu technologii 14 nanometrowej. Firma musiała jednak pokonać wiele trudności, zanim mogła się pokusić o rozpoczęcie produkcji takich układów na masową skalę. Dość powiedzieć, że próby wdrożenia technologii trwały ok. 30 miesięcy, zanim ruszyła pierwsza fabryka produkująca 14-nanometrowe układy scalone.

Miało to miejsce zaledwie kilka miesięcy temu, gdy pojawiły się procesory o kodowej nazwie Broadwell. Obecnie większość produkowanych przez Intela układów jest wytwarzana przy użyciu technologii 22 nanometrów. Zmieni się to dopiero w 2015 r., gdy produkcja układów 14-nometrowych ruszy pełną parą. I chociaż na rynku dostępne są już pierwsze laptopy i tablety wyposażone w procesor Broadwell, to więcej tego rodzaju urządzeń trafi na rynek dopiero w 2015 r.

Widać z tego, że Intel uporał się z różnego rodzaju problemami technicznymi związanymi z produkcją 14-nanometrowych układów scalonych Broadwell i dlatego podejmuje obecnie kolejne wyzwanie. A jest nim Skylake – zupełnie nowa architektura (chociaż dalej bazująca na technologii 14 nanometrów), która ma w większym niż dotąd stopniu wspierać połączenia bezprzewodowe oraz wykorzystywać zintegrowane układy GPU do obsługi grafiki o bardzo wysokiej rozdzielczości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200