Nowe serwery zdobywają wysokie oceny za skalowalność i wydajność

Priorytetowym kierunkiem rozwoju technologii serwerowych jest obecnie nie tylko zwiększanie wydajności, ale przede wszystkim pojemności dostępnej pamięci masowej i RAM. Ale po wprowadzeniu nowej generacji układów Intel Xeon Grantley do serwerów ich producenci obiecują znacznie więcej.

Ulepszenia serwerów platformy x86 są powiązane z premierami kolejnych generacji układów serwerowych Xeon Intela. Po wrześniowej premierze układów Intel Xeon E5-2600 v3 (mikroarchitektura Haswell, kodowa nazwa Grantley) nowe modele serwerów natychmiast zaanonsowały m.in. Dell, HP, IBM i Lenovo. Producenci zapewniają, że postęp, jaki osiągnęli, przyniesie istotne zmiany wdajności pracy serwerowni.

Dobrym przykładem może być flagowy model nowej rodziny serwerów 2-procesorowych, stelażowy PowerEdge R730xd wprowadzony przez firmę Dell. Jak twierdzi producent, wprowadzone innowacje pozwalają na 11-krotne przyspieszenie działania aplikacji, 10-krotne zmniejszenie czasu wdrożenia systemu, a scentralizowany i zautomatyzowany proces konfiguracji reduje jej czas o 99%. Trzeba przyznać, że twierdzenia te mają dobre podstawy, bo w testach przeprowadzonych przez Infoworld, uzyskał bardzo wysokie oceny we wszystkich kategoriach, a nawet maksymalne noty za wydajność i skalowalność.

Zobacz również:

  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • Dane w centrum świata

Xeon Grantley otwiera pole dla innowacji

Trzeba przyznać, że same procesory Intel Xeon E5-2600 v3 pozwalają na budowę sprzętu o znacznie lepszych niż dotąd parametrach.

Układy mają do 18 rdzeni (poprzednio maksymalnie 12), a według IBM ich moc obliczeniowa pozwala na zwiększenie wydajności aplikacji bazodanowych o 50%, a systemów wirtualizacyjnych o 61% w porównaniu do starszych wersji układów E5-2600 v2. W wypadku serwerów 2-procesorowych możliwe jest zbudowanie modeli serwerów zawierających 36 rdzeni CPU i przetwarzających jednocześnie 72 wątków obliczeniowych.

Istotne znaczenie ma też fakt, iż nowe modele serwerów są pierwszymi na rynku wyposażonymi w nowej generacji pamięci RAM DDR4, które w porównaniu do układów DDR3 mają o 40-50% większą przepustowość, a jednocześnie zużywają o 35% mniej energii. Intel wprowadził też możliwość wykorzystania gniazd PCI-Express 3.0 do instalacji dysków (kart pamięci) SSD.

Nowe serwery największych producentów

IBM wprowadził nowe układy Xeon do serwerów linii System X M5. Najwydajniejszy z nich to dwuprocesorowy System x3650 M5, w którym można zainstalować do 1,5 TB RAM i 86,4 TB pamięci masowej. Kolejne modele mają się pojawić w I kw. 2015 roku.

Lenovo, które ma pod koniec tego roku zakończyć proces przejmowania działu serwerów x86 IBM-a, ze swej strony wprowadziło już kilka tanich modeli serwerów z najnowszymi procesorami Intela. Na przykład ThinkServer RD650 z pamięcią RAM o pojemności do 768 GB i dyskami o maksymalnej pojemności 74,4 TB.

Najnowsze układy Xeon zostały też wprowadzone do 2-procesorowych serwerów linii HP Gen9. Producent oferuje już takie modele jak kasetowe ProLiant BL460c oraz stelażowe DL360, DL380, DL160 i DL180.

W przypadku Della, pojawienie się nowych układów Xeon zostało wykorzystane do wprowadzenia serwerów tzw. 13 generacji (13G). Na początek są to modele 2-procesorowe, stelażowe i kasetowe. Modele 13G wyższej klasy mają się pojawić w 2015 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200