Wstęp do kariery

Wielu znakomitych dziś menedżerów na ścieżkę zawodową skierował mentor spotkany we właściwym momencie. Rusza właśnie jesienna edycja programu e-Skills for Jobs 2014, który umożliwia inspirujące spotkania w branży IT.

Program Komisji Europejskiej e-Skills for Jobs 2014, który w Polsce koordynuje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, ma zwrócić uwagę na znaczenie kompetencji cyfrowych w środowisku pracy, szczególnie wśród młodych ludzi stających przed wyborem ścieżki edukacji i późniejszej kariery zawodowej.

Projekt jest współfinansowany przez Komisję Europejską, i prowadzony w ramach Wielkiej Koalicji dla Tworzenia Miejsc Pracy. Realizacja powierzona została DIGITALEUROPE i European Schoolnet. Program angażuje ponad 500 firm, organizacji pozarządowych i rządowych w 30 krajach europejskich.

Elementami polskiej edycji są m.in. Dni Otwarte w firmach informatycznych dla licealistów i studentów, podczas których młodzi ludzie mają okazję zapoznać się specyfiką zawodów opartych na kompetencjach cyfrowych. Uzupełnieniem jest program ambasadorski, pokazujący sylwetki młodych ludzi, którzy z sukcesem korzystają ze swoich umiejętności cyfrowych na rynku pracy. O swoich zawodowych doświadczeniach opowiadają m.in. w pierwszej części filmu „Kompetencje cyfrowe w pracy”. Zainteresowani mogą sięgnąć na stronę: http://www.youtube.com/watch?v=GJgHy4NFGZU

Co było, co będzie

W majowo-czerwcowej edycji programu e-Skills for Jobs 2014, w ramach Dni Otwartych odbyło się 7 spotkań. Wzięło w nich udział blisko 200 osób: licealistów, studentów i nauczycieli. W projekcie uczestniczyli: IBM, Microsoft, MIS SA, Mis24.pl, Motorola, Interia.pl, Grafton Recruitment oraz Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki.

Jesienna edycja programu to również cykl Dni Otwartych dla licealistów – m.in. w poznańskim oddziale Sygnity (7 listopada br.), która dołączyła do grona partnerów, czy też firmie Motorola Solutions Polska w Krakowie. Dni Otwarte ponownie będą okazją do zobaczenia jak kompetencje cyfrowe potrzebne są w pracy na różnych stanowiskach a także spotkań z Ambasadorami projektu. Ambasadorzy e-Skills for Jobs 2014 dzielą się swoimi doświadczeniami również w cyklu materiałów wideo dostępnych na kanale www.youtube.com/eskills4jobs.

Partnerami programu są Grafton Recruitment, IBM, INTERIA.PL, Microsoft, mis24.pl, MIS S.A., Motorola Solutions Poland, Sygnity, UPC Polska oraz Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki.

Chłonny rynek

Według danych Komisji Europejskiej popyt na pracowników w branży ICT rośnie w tempie 4% rocznie przewyższając podaż, w wyniku czego obecnie na rynku pracy w Unii Europejskiej brakuje 274,000 pracowników z umiejętnościami cyfrowymi.

Komisja Europejska szacuje, że w 2015 roku dostępnych będzie już 509,000 wolnych miejsc pracy związanych z ICT. Liczba ta może wzrosnąć do miliona w 2020 roku. Deficyt spowodowany jest brakiem potrzebnych umiejętności cyfrowych. Najbardziej odczuwalny jest on w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Włoszech – wakaty w tych krajach to 60% wszystkich nieobsadzonych stanowisk w branży w Europie.

Autorzy zleconego przez KE badania spodziewają się, że utrzyma się trend związany z coraz bardziej zaawansowanymi umiejętnościami wymaganymi w pracy w zawodach z branży ICT. Główna prognoza KE przewiduje, że do 2020 roku liczba miejsc pracy w profesjach związanych z zarządzaniem, projektowaniem i analityką wzrośnie o 44% w porównaniu z 2011, liczba stanowisk dla specjalistów zwiększy się natomiast o 16% . Zanikać będą za to stanowiska techniczne, co związane jest z automatyzacją, offshoringiem i wzrostem produktywności. Badanie zlecone przez KE sugeruje też, że istnieje potrzeba poprawy jakości i dopasowania kompetencji cyfrowych do potrzeb rynku pracy.

„Rozwój kompetencji cyfrowych jest strategiczny zarówno w skali makro jak i mikro. Potrzebni są i coraz bardziej będą ludzie z właściwymi umiejętnościami na każdym etapie – tworzenia nowych rozwiązań, wprowadzania ich w życie i przekuwania na nowe modele w biznesie i społeczeństwie. Jak pokazują prognozy amerykańskiego Biura Statystyki Pracy (US Bureau of Labor Statistics), w ciągu najbliższej dekady liczba stanowisk, które będą wymagały od kandydatów sprawnego posługiwania się nowymi technologiami, wzrośnie o ponad połowę, do poziomu 77%”. – komentuje Marek Kosycarz, Dyrektor ds. Odpowiedzialności Społecznej, Microsoft.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200