Specjalista pilnie poszukiwany

W Polsce brakuje ok. 50 tys. pracowników IT. Najbardziej deficytową grupą są programiści. Z kolei branżą, która poszukuje informatyków najintensywniej jest szeroko pojęty sektor finansowy. Pracy nie zabraknie również dla osób specjalizujących się w Big Data i systemie operacyjnym Linux.

„Najbardziej poszukiwani obecnie są programiści (najczęściej pracujący w języku JAVA) wyspecjalizowani w konkretnych funkcjach jak: analityk, front-end developer czy help-desk. Klienci oczekują także od kandydatów doświadczenia w branży, w której działają oraz znajomości specyfiki systemów z nią związanych. Obecnie warto posiadać doświadczenie w pracy dla banków i instytucji finansowych.”- mówi Mikołaj Makowski, Head of IT Contracting w Hays Poland, firmy specjalizującej się w rekrutowaniu specjalistów IT.

Popularne wciąż potrzebne

Z danych firmy wynika, że w wymaganiach pracodawców najczęściej pojawiają się specjalizacje: JAVA/JEE, C/.NET, C/ASP.NET, C/C++, Pyton, Java Script. „Obserwujemy również wzrost ilości ofert dla programistów znających Scalę. Pożądana na rynku jest również znajomość metod wykorzystywanych w zarządzaniu projektami, gdzie dominują zwinne metodyki programowania, najbardziej popularne z nich to Srcum, Extreme programming, Lean.” – wymienia Ewelina Stankiewicz - IT Practice Leader w Hays Poland.

Kolejny obszar wskazywany przez ekspertów, jako ten, który wzbudza duże zainteresowanie pracodawców to aplikacje mobilne. Wynika to bezpośrednio ze wzrostu liczby użytkowników aplikacji mobilnych. Dlatego firmy poszukują intensywnie programistów Android, iOS i Windows Phone. „Obserwujemy, że wielu programistów, którzy rozwijali aplikacje desktopowe w Javie często zmienia platformę na Androida, co jest dość naturalne dla osób specjalizujących się w tym języku programowania. Zmiany obserwujemy również wśród innych specjalistów - np. programiści C/C++ chętnie przechodzą na Objective - C i rozwijają oprogramowanie na produkty firmy Apple. Dodatkowo coraz bardziej popularny staje się język programowania Swift zaproponowany przez Apple, który miał swoją premierę kilka miesięcy temu, a już zyskał entuzjastów.” – dodaje Ewelina Stankiewicz.

Rzadkie wysoko cenione

Zdaniem Mikołaja Makowskiego jest też druga strona medalu, czyli specjalizacje poszukiwane rzadko, ale bardzo wysoko cenione. Do tych z całą pewnością można zaliczyć specjalistów zajmujących się np. językiem programowania RPG, systemem Solaris czy developerów iOS. Jeżeli jednak chcemy się na taką rzadką specjalizację zdecydować, to – jak radzi ekspert - warto najpierw gruntownie przeanalizować, skąd bierze się niska dostępność takich specjalistów na rynku - może to być na przykład utrudniony dostęp do wiedzy, ale także znaczący spadek popularność lub schyłkowość danego rozwiązania.

Adrian Kośnik, Consultant IT&Telecom w Relyon Rekruitment do listy poszukiwanych specjalności dopisuje programistów technologii Microsoftowych, Oracle czy C/C++. "Jako konsultant specjalizujący się w rekrutacjach powiązanych z językami programowania C/C++, zauważam, że centra R&D prowadzące działalność w głównych miastach Polski mają problemy ze znalezieniem osób rozwijających oprogramowanie dla branży automotive, osób pracujących przy jądrze Linuksa lub doświadczonych w rozwoju sterowników dla systemów wbudowanych".

Eksperci od danych

Obserwacje eksperta znajdują potwierdzenie w raporcie opracowanym przez Linux Foundation. Badanie pokazało, że na liście najbardziej poszukiwanych specjalistów IT, na pierwszym miejscu znajdują się informatycy specjalizujący się w systemie Linux (tak odpowiedziała 69% ankietowanych osób odpowiedzialnych za zatrudnienie), a na drugim deweloperzy i administratorzy systemów (51%). Trzecie miejsce (32%) zajmują na tej liście specjaliści DevOps (wspólna praca deweloperów i administratorów nad rozwojem i utrzymaniem produktu).

Kolejną dziedziną, na którą zdaniem ekspertów warto zwrócić uwagę jest Big Data. Globalne, jak i lokalne firmy przede coraz częściej chcą wykorzystać potencjał, który tkwi w możliwości analizy danych generowanych przez różne systemy informatyczne. Działania te służą m.in. do definiowania trendów i zjawisk/procesów wspierających strategiczne zarządzanie firmą, jej produktami i usługami. W związku z tym zapotrzebowanie na analityków, programistów, konsultantów w tym obszarze stale wzrasta.

Specjaliści wykorzystujący technologie związane z przetwarzaniem języka naturalnego, tłumaczenia mowy czy rozpoznawania pisma odręcznego mają również szanse na znalezienie pracy w projektach rozwojowo badawczych w dużych globalnych organizacjach. Dodatkowo inżynierowie znający metody przetwarzania sygnałów/obrazów, metody statystycznego uczenia maszynowego czy sztucznej inteligencji również mogą liczyć na oferty w podobnych strukturach.

Popytem na polskim rynku cieszą się również specjalizacje związane z zarządzaniem usługami sieciowymi i wsparciem technicznym, bez których działanie większości struktur informatycznych nie byłoby możliwe.

Irmina German, Specjalista ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Qumak SA

W ciągu najbliższych miesięcy na rynku pracy w branży IT będzie można zaobserwować kontynuację dotychczasowych trendów. Dynamiczny rozwój technologii mobilnych, spowodowany m.in. upowszechnianiem się nowych standardów komunikacji tj. NFC, sprawi, że pomimo rosnącej liczby specjalistów, utrzyma się wysokie zapotrzebowanie na nowych ekspertów. Ponadto pojęcie „mobilność” oznacza już nie tylko stały dostęp do informacji z dowolnego miejsca, ale również możliwość pracy zdalnej. Zwiększa to zapotrzebowanie na nowe technologie oraz osoby, które opracowując aplikacje, przekształcą urządzenia mobilne w efektywne narzędzia pracy. Następstwem rozwoju tego obszaru będą również nowe miejsca pracy w zakresie technologii cloud computingu. Przetwarzanie w chmurze rewolucjonizuje procesy biznesowe, a powstałe usługi wymagają kolejnych ekspertów.

Z pewnością propozycji zatrudnienia nie zabraknie również dla specjalistów do spraw hurtowni danych. Rozwój rozwiązań klasy Big Data powoduje bowiem wśród firm wzrost zainteresowania tym obszarem. Będzie się to wiązało z większym zapotrzebowaniem na projektantów, programistów i administratorów, niezbędnych do utrzymania hurtowni danych oraz wsparcia użytkowników.

Nadal, jednymi z najczęściej poszukiwanych specjalistów będą programiści. Jednak rozwój rynku aplikacji będzie się wiązał nie tylko z zapotrzebowaniem na developerów, ale również ekspertów zajmujących się testowaniem oraz zapewnianiem wysokiej jakości tworzonego oprogramowania. Jak pokazują badania, przedsiębiorstwa przeznaczają coraz większe środki finansowe na te działania, np. w firmie Qumak znaczna część tegorocznych rekrutacji odbyła się właśnie na stanowiska testerskie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200