IBM pozbywa się biznesu produkującego układy scalone

Firma poinformowała, że pozbywa się swoich fabryk produkujących układy scalone (w tym procesory Power), przekazując je firmie GlobalFoundries. Słowo pozbywa się (a nie sprzedaje) zostało tu użyte nie bez powodu, ponieważ IBM zapłaci za to firmie GlobalFoundries 1,5 mld USD. IBM zdecydował się na taki krok chcąc zmniejszyć koszty operacyjne, gdyż biznes ten jest nierentowny i przynosi straty.

Informacja ta świadczy też o tym, że IBM zmienia strategię działania. Jak wiadomo, wcześniej Big Blue sprzedał Lenovo swój biznes produkujący serwery x86. Widać z tego, że firma zamierza obecnie skoncentrować swoją uwagę na takich rozwiązaniach klasy „enterprise”, jak serwery Power oraz urządzenia mobilne. Można oczekiwać, że IBM będzie teraz szczególnie mocno wspierać technologie mobilne. Firma podpisała przecież niedawno umową z Apple, która przewiduje, że IBM będzie rozwijać mobilne aplikacje dla iOS (integrując je ściśle ze swoimi technologiami Big Data i narzędziami do analizowania danych) oraz promować urządzenia iPhone i iPad.

GlobalFoundries zmienia również swój profil. Firma podpisała niedawno umowę licencyjną z Samsungiem i będzie produkować dla niego mobilne układy scalone do instalowania w smartfonach, urządzeniach typu wearable oraz samochodach. Po przejęciu biznesu IBM, GlobalFoundries znacznie umocni swoją pozycję na tym rynku.

Zobacz również:

Umowa przewiduje, że GlobalFoundries przejmie fabryki produkujące układy scalone w East Fishkill (New York) i Essex Junction (Vermont). Stanie się też właścicielem patentów i technologii, które do tej pory były w posiadaniu IBM.

IBM zobowiązał się przekazać firmie GlobalFoundries kwotę 1,5 mld USD w gotówce w ciągu najbliższych trzech lat. Z kolei GlobalFoundries zobowiązuje się, że przez najbliższe 10 lat będzie dostarczać IBM układy CPU, produkując je przy użyciu technologii 22 nm, 14 nm i 10 nm. IBM będzie na ich bazie produkować serwery Power, systemy obliczeniowe klasy mainframe oraz serwery linii Flex.

GlobalFoundries ma swoją siedzibę w Silicon Valley i zatrudnia 13 tys. pracowników. Korporacja wchodzi w skład firmy inwestycyjnej Advanced Technology Investment Company (ATIC), która jest kontrolowana za pośrednictwem Mubadala Development przez rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200