Poniedziałkowy Przegląd Prasy

22 firmy z Polski w „Deloitte Technology Fast 50”... Windows 10 ma być przełomowy... Raport ABW o cyberprzestępczości – nie jest dobrze... W przyszłym roku sieć szerokopasmowa mocno się rozrośnie... Smart city - perspektywa dla Warszawy... Polska aplikacja umożliwi wykonanie badania EKG smartfonem...

COMPUTERWORLD

Sukces polskich firm w „Deloitte Technology Fast 50”

Do rankingu „Deloitte Technology Fast 50” przyjmowane są zgłoszenia od najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw technologicznie innowacyjnych. Ich rozwój oceniany jest na podstawie wzrostu przychodów operacyjnych. Zwycięzcy środkowoeuropejskiej edycji konkursu automatycznie zgłaszani są do rankingu ogólnoeuropejskiego – „Technology Fast 500 EMEA”. W tegorocznej, piętnastej edycji rankingu, we wszystkich kategoriach były 22 firmy z Polski. 17 znalazło się w kategorii głównej „Technology Fast 50”, 4 w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy” i dwie w podkategorii „Wielka Piątka” (jedna firma jest dwukrotnym laureatem – w kategorii głównej oraz w podkategorii „Wielka Piątka”). Zwycięzcą „Deloitte Technology Fast 50 CE” została węgierska spółka Szallas.hu, która zadebiutowała w zestawieniu. Szallas zajmuje się sprzedażą miejsc hotelowych przez internet. Na drugim miejscu (awans z czwartego w zeszłym roku) znalazła się polska porównywarka finansowa Comperia. Ostatnia na podium jest natomiast firma-debiutant z Serbii, High Tech Engineering Center. W pierwszej dziesiątce znaleźć można jeszcze dwie firmy z Polski. Są nimi Netguru (pozycja 5) oraz ITMAGINATION (pozycja 6). Deloitte podkreśliło, że podobnie jak w rankingu z ubiegłego roku, tegoroczny „Technology Fast 50” został zdominowany przez firmy zajmujące się oprogramowaniem, które stanowily 52 proc. wszystkich firm w rankingu.

Źródło: Duży sukces polskich firm w rankingu „Deloitte Technology Fast 50 CE”

Nowy numer Windowsa to nie przypadek

Windows 10 ma być bezpieczniejszy, wygodniejszy i działać jednakowo dobrze na dowolnym typie sprzętu, od smartfona, przez tablet, aż do stacjonarnego peceta. Ma być atrakcyjny dla klientów biznesowych. Ma być powrotem do formy, po Windows 8, systemie niezbyt ciepło przyjętym przez rynek. Microsoft już teraz jest jednak pełen optymizmu i wiary w swój nowy produkt. Jak twierdzi Marcin Klimowski, Windows Business Development Manager Microsoftu: - Windows 10 symbolizuje przeskok do nowej generacji systemów. To nie jest czysta zmiana ewolucyjna, ale nowy system, który ma być gotowy na przyszłe wyzwania. System wnosi szereg udogodnień dla użytkowników pracujących w sposób tradycyjny – klawiatura, myszka, brak interfejsu dotykowego – którzy cenili sobie pracę na Windows 7. Mam tu na myśli m.in. Menu start, wiele wirtualnych desktopów, lepsze zarządzanie aplikacjami i otwieranie aplikacji Modern UI w oknach. (…) Również funkcja Continuum jest ważna dla każdego użytkownika. Ma ułatwić prace na urządzeniach konwertowalnych i 2w1 dostosowując interfejs użytkownika do bieżącego trybu pracy. Pozwala na optymalne wykorzystanie wszystkich typów urządzeń – czy to z wpiętą czy bez klawiatury.” – dodaje Klimowski. Wśród zapowiadanych nowości, ulepszeń, wymieniono także poprawę bezpieczeństwa – lepszą ochronę tożsamości użytkowników oraz dostępu do urządzeń, aplikacji i zasobów internetowych. Przedstawiciel Microsoftu nie mógł jeszcze podać szczegółów technicznych związanych ze zmianami. Zapowiedział jednak, że założeniem firmy jest silne upowszechnienie autentykacji wieloskładnikowej i rozwiązań biometrycznych a także udoskonalenie systemu MDM znanego z Windows 8.1.

Źródło: „Windows 10 to skok do nowej generacji systemów”

RZECZPOSPOLITA

Raport ABW o cyberprzestępczości

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ubiegłym roku prowadziła sześć śledztw związanych z przestępczością w cyberprzestrzeni - wynika z raportu o stanie bezpieczeństwa Polski za 2013 rok, przygotowanego przez MSW. Działający w ramach ABW zespół CERT.GOV.PL w 2013 odnotował 18 317 alarmów (w 2012 roku było to 20 327) z systemu ARAKIS – GOV (systemem wczesnego ostrzegania o zagrożeniach w Internecie, obecnie czujniki systemu zainstalowane są w ponad 60 urzędach szczebla centralnego i jednostkach samorządu terytorialnego). Jak wynika z raportu, w 2013 roku osądzono w sprawach związanych z niszczeniem lub uszkadzaniem danych informatycznych łącznie 33 osoby, z czego 18 skazano. Kary pozbawienia wolności w zawieszeniu orzeczono w przypadku 8 osób. Z kolei w związku ze sprawami związanymi z zakłócaniem pracy systemu komputerowego lub sieci teleinformatycznej osądzono 9 osób, z czego 5 skazano. Kary pozbawienia wolności w zawieszeniu orzeczono wobec 4 osób. Uniewinniono 2 osoby. Dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem (CBnT) i członek Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Krzysztof Liedel zwraca natomiast uwagę w rozmowie z PAP, że poziom zabezpieczeń polskich instytucji publicznych przed atakami hakerskimi jest różny i zależy od charakteru ich działalności. Najlepiej zabezpieczone są te, które przetwarzają i gromadzą strategiczne dla państwa informacje. - To takie organizacje i instytucje, które mają swoje polityki bezpieczeństwa jeżeli chodzi o cyberprzestrzeń i korzystanie z systemów informatycznych. Są to głównie instytucje, które przetwarzają informacje niejawne i pracują na różnego typu tajemnicach - powiedział Liedel zapewniając, że wszystkie instytucje publiczne stopniowo pracują nad zwiększeniem zabezpieczeń.

Źródło: Raport MSW: sześć śledztw ABW w sprawie cyberprzestępczości w 2013 r.

Przybędą tysiące km sieci szerokopasmowych

W Polsce powstaje kilkadziesiąt tysięcy kilometrów sieci szerokopasmowych, zapewniających dostęp do szybkiego Internetu. Inwestycje wspierane miliardem euro z funduszy UE na lata 2007-2013 mają zakończyć się do końca 2015 r., realizują je samorządy i przedsiębiorcy telekomunikacyjni. Jeszcze w grudniu tego roku ma zakończyć się budowa sieci szerokopasmowych w województwie wielkopolskim. Wartość tej inwestycji to 410 mln zł. Za te pieniądze powstanie 4,5 tys.km sieci szerokopasmowych. W grudniu skończona ma też być inwestycja w województwie dolnośląskim, w którym za 215 mln zł, powstanie sieć szerokopasmowa o długości 1,8 tys. km. Na przyszły rok planowane jest zakończenie budowy sieci szerokopasmowych w województwach Zachodnipomorskim (655 km), Kujawsko-Pomorskim (kolejne 71 km), Małopolskim (2,9 tys. km), Mazowieckim (4,4 tys. km), Łódzkim (1,2 tys. km). We wrześniu 2015 roku skończona ma być także budowa 495 km sieci szerokopasmowych w ramach projektu śląskiej regionalnej sieci szerokopasmowej, a miesiąc później planowe jest zakończenie projektu Sieci Szerokopasmowych Polski Wschodniej. Jest to projekt jednoczący sieci budowane w ramach regionu warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego. W ramach tej inwestycji ma powstać 10,4 tys. km sieci szerokopasmowych.

Źródło: Do końca 2015 r. budowa tysięcy km sieci szerokopasmowego internetu

GAZETA PRAWNA

Warszawa może być smart city

W Barcelonie, Paryżu, Grenoble czy Lyonie od kilku lat realizowane są projekty, które przeobrażają te miasta w smart city. Według specjalistów rozwijające się miasta to te, które inwestują w nowoczesne technologie, które sprawiają, że miasta są bardziej zrównoważone, efektywne i przyjemne dla życia jego mieszkańców, czyli smart. Takim miastem może być również Warszawa - uważa Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska. - Warszawa ma predyspozycje ku temu, aby w pełni stać się inteligentnym miastem. Metropolie na co dzień borykają się z wieloma problemami – począwszy od infrastruktury poprzez zarządzanie przestrzenią miejską – na ochronie środowiska skończywszy. Taki stan rzeczy dotyczy prawie wszystkich miast. Stworzenie inteligentnego miasta to jednak proces, który można przeprowadzić wyłącznie dzięki kooperacji firm i instytucji samorządowych – mówi w rozmowie z gazetą Jacek Łukaszewski.

Źródło: Czy Warszawa może być Smart City?

PULS BIZNESU

EKG przy użyciu smartfona

FunApp, część giełdowej Grupy Colomedica, wypuści do końca roku na rynek produkt z dziedziny telemedycyny. Aplikacja mobilna i przenośne aparaty do EKG od FunApp będą dostępne w 3 wersjach: dla pacjentów — do samodzielnego monitoringu, dla lekarzy pierwszego kontaktu — do zaawansowanego sprawdzania rytmu serca w zwykłym gabinecie oraz dla specjalistycznych placówek. - Liczymy na to, że powtórzą sukces ciśnieniomierzy, których kupno najpierw zalecali pacjentom kardiolodzy, a potem ludzie sami zaczęli je kupować, by badać się w domu - mówi Mateusz Kierepka, prezes spółki FunApp, która opracowała urządzenia i aplikację. Do współpracy i testów zaprosiła wielu specjalistów: od wydziału bioinżynierii Politechniki Śląskiej, którzy wspomogli odczytywanie impulsów EKG przez smartfony, po naukowców z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. Spółka nie wyklucza, że aplikacja będzie dla pacjenta bezpłatna, a koszty współpracującego z nią sprzętu będą niewielkie. Rozwiązaniami polskiej spółki zainteresowali się już partnerzy z Chin i USA, gdzie rynek medycznych aplikacji przeżywa prawdziwy boom. W ostatnich miesiącach prasa donosiła o głośnych przejęciach za miliony dolarów start-upów z tej branży przez takich gigantów, jak Facebook, Google, Microsoft, Apple czy Samsung.

Źródło: EKG przez komórkę

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200