Gigabit Internet – rewolucja w usługach

Połączenia szerokopasmowe o prędkości kilkudziesięciu megabitów nie spowodowały rewolucji w dostępnych usługach internetowych, ale bliska perspektywa popularyzacji łącz o prędkościach kilkuset megabitów lub gigabitowych spowoduje zmianę jakościową, jak sądzą specjaliści.

Upowszechnienie się łącz szerokopasmowych o prędkości kilkudziesięciu megabitów nie spowodowało rewolucji w usługach dostępnych przez sieć Internet. Pracuje się wygodniej, można dołączyć więcej urządzeń do sieci, ale wciąż brakuje wizji i praktycznej realizacji nowych form usług. Ale istotne zmiany pojawią się najprawdopodobniej, gdy użytkownicy otrzymają łącza o prędkościach kilkuset megabitów lub więcej. Zdaniem specjalistów, będą one szczególnie zauważalne w projektach związanych z opieką zdrowotną, grami, edukacją i rozrywką. A technologie umożliwiające taki wzrost dostępnej szybkości łącz szerokopasmowych już wkrótce zaczną znajdować masowe zastosowania, bo w najbliższych latach upowszechnią się systemy DOCSIS 3.1, WDM-PON, TWDM-PON, 10XPON i inne.

Ankietę na temat możliwości wykorzystania sieci Gigabit Internet przeprowadziła firma Pew Research Center. Zapytano w niej ponad 1500 ekspertów o prognozy dotyczące zastosowań i popularyzacji usług korzystających z Internetu o prędkościach gigabitowych. Główne pytania dotyczyły przewidywań popularyzacji systemów telepresence oraz możliwości realizacji wirtualnych wersji usług, dostępnych do tej pory jedynie w rzeczywistości. Wyniki ankiety okazały się bardzo interesujące.

Zobacz również:

  • AI od Google tworzy trójwymiarowe obrazy ludzi

Najczęściej powtarzającą się odpowiedzią była opinia, że tak wysoki poziom dostępnej przepustowości łącz zmieni podstawowe interakcje między ludźmi. Bo pozwoli na interakcję w trybie online, która zdecydowanie lepiej odwzoruje rzeczywistość, niż pozwalają na to dostępne obecnie systemy. W efekcie, zdaniem wielu ankietowanych ekspertów, pojawi się znaczące grono użytkowników twierdzących, że interakcja w trybie online jest lepsza niż rzeczywistość. Czyli Holodeck – znany z filmu „Star Trek” – może stać się rzeczywistością. Gry, filmy wysokiej rozdzielczości, zakupy online będą dostępne w wersjach 3D. Prawie 83% ekspertów odpowiadających na kwestionariusz Pew Research Center twierdziło, że wzrastająca przepustowość, na przestrzeni najbliższych 10 lat będzie kluczem do wprowadzenia nowych aplikacji. Choć jednocześnie wielu z ankietowanych przyznało, że nie są w stanie przewidzieć jakiego typu będą to aplikacje, ale wierzą w bardzo szybki ich rozwój i powodzenie w gronie użytkowników.

Po badaniu zorganizowano panel dyskusyjny. Wskazano, że o ile rozszerzający się zakres usług dostępnych przez Internet skomplikował sytuację na rynku muzycznym oraz publikacji, to stosunkowo słabo wpłynął na rynek opieki zdrowotnej i edukacji. Szybkie łącza powinny zapewnić połączenia do wielu narzędzi monitorujących funkcje życiowe, czy wręcz umożliwiających wizytę w gabinecie bez wychodzenia z domu, realizowaną za pomocą funkcjonalności telepresence. Szczególnie widoczny powinien być rozwój domowych urządzeń diagnostyki medycznej, które będą pozwalały wirtualnie monitorować zdrowie pacjenta w mniej skomplikowanych przypadkach. Popularnością powinna cieszyć się także interaktywna edukacja. Jakość tradycyjnych usług dostępnych przez Internet typu zakupy w sieci czy komunikacja wideo-głosowa także powinna ulec radykalnej rewolucji. Szczególne nadzieje wiązane są w tym przypadku z holografią oraz systemami 3D wysokiej rozdzielczości.

Analiza zebranych danych wskazuje także zagrożenia rewolucji Gigabit Internet. Największym zagrożeniem będzie przepaść w rozwoju usług szerokopasmowych w różnych regionach świata.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200