Nymi – technologia, dzięki której hasła i PIN-y odejdą do lamusa

Kanadyjska firma Bionym pracuje nad technologią, dzięki której tożsamość użytkownika będzie mogło potwierdzać – i to w oryginalny, absolutnie bezbłędny oraz w ułamku sekundy - urządzenie typu wearable. Unikalnym elementem, który posłuży do uwierzytelnienia posiadacza takiego urządzenia, będzie jego serce.

Twórca technologii (która nosi nazwę Nymi) zaprezentował ją niedawno w USA na konferencji EmTec, której gospodarzem był MIT (Massachusetts Institute of Technology). Technologia pozwala bezbłędnie określić tożsamość użytkownika, analizując impulsy elektryczne generowane przez jego serce. Okazuje się, że taki zapis jest w każdym przypadku unikalny i nie ma dwóch osób, które mogą się „wylegitymować” idealnie takim samym EKG (elektrokardiogramem).

Stąd pomysł, aby potwierdzać w ten sposób tożsamość użytkowników mobilnych urządzeń. Wystarczy, że użytkownik założy na nadgarstek pasek Nymi, a ten potwierdzi jego tożsamość i wyśle taką informację zdalnie do znajdującego się obok smartfonu czy tableta, że dana osoba ma prawo go używać. Nie trzeba będzie wtedy pamiętać haseł i wprowadzać ich z klawiatury. Cała operacja potwierdzenia tożsamości użytkownika urządzenia mobilnego (jak i stacjonarnego) będzie realizowana automatycznie.

Zobacz również:

  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach
  • Google ogłasza ogólną dostępność uwierzytelniania się za pomocą kluczy dostępu
Nymi – technologia, dzięki której hasła i PIN-y odejdą do lamusa

Nadgarstkowy pasek Nymi zawiera interfejs Bluetooth, za pośrednictwem którego informuje znajdujące się w pobliżu urządzenie, że weryfikacja tożsamości przebiegła pomyślnie. Rozwiązanie może znaleźć zastosowanie właściwie wszędzie tam, gdzie trzeba potwierdzić swoje ID. A więc w banku, w sklepie, na lotnisku, w hotelu , itd, itd.

Pierwsze, prototypowe opaski firmy Bionym są już dostępne. Firma stara się nimi obecnie zainteresować czołowych producentów przenośnych urządzeń elektronicznych, mając nadzieję iż znajdą się one na rynku w pierwszej połowie 2015 r. Na razie nie wiadomo, ile może kosztować taka opaska. Analitycy sądzą, że będzie to kwota rzędu 100 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200