Ericsson przestaje rozwijać modemy – przenosi zasoby do sieci radiowych

Ericsson ogłosił dziś rezygnację z rozwijania produkcji modemów i przeniesienie części zasobów do R&D sieci radiowych, w celu lepszego wykorzystania możliwości wzrostu w tym obszarze. Zmiana strategii wynika z zakończenia ewaluacji potencjału biznesu modemowego.

Ericsson musi zwiększyć zasoby R&D o około 500 osób. Jest to niezbędne w celu lepszego wykorzystania obecnych możliwości w obszarze sieci radiowych (małe komórki, efektywności energetyczna i M2M). Część organizacji związanej z modemami posiada istotne kompetencje umożliwiające wsparcie wzrostu.

Ericsson przejął dział małych modemów LTE w ramach zakończenia joint venture z STMicroelectronics w sierpniu 2013. Dział modemów skupiał się na dostarczeniu na rynek pierwszych urządzeń ze zintegrowanym modemem firmy Ericsson. Zostało to osiągnięte w sierpniu tego roku, wraz z pojawieniem się modelu M7450, który niezmiennie będzie dostarczany do klientów.

Zobacz również:

  • Ericsson dostarczy komponenty radiowe dla sieci LTE450 w polskiej energetyce
  • VoLTE w praktyce - czy warto korzystać z tej technologii?

Rynek modemów rozwinął się w kierunku, który zmniejsza liczbę potencjalnych odbiorców. Dodatkowo, w obszarze modemów istnieje ogromna komnkurencja, erozja cen i rosnące tempo technologicznych innowacji. Sukces na tym ewoluującym rynku wymaga znacznych inwestycji w R&D. W konsekwencji, Ericsson zdecydował się ograniczyć rozwój modemów i skupić się na szansach w obszarze sieci radiowych.

Decyzja jest zgodna z wsześniejszym komunikatem o ewaluacji działu modemów w ciągu 18-24 miesięcy od jego integracji z organizacją. W rezultacie zmiany strategii, Ericsson zamierza zredukować lub przeorganizować siły robocze. „Zakończyliśmy pierwszą fazę strategii w obszarze modemów, za sprawą skutecznego wdrożenia modemów Ericsson M7450. Jednak, biorąc pod uwagę dynamikę rynku modemów oraz rozwój rynku małych komórek oraz pokrycia wewnątrz budynków, wierzymy że przesunięcie zasobów będzie bardziej korzystne dla całej grupy Ericsson i naszych klientów” - powiedział Hans Vestberg, Prezydent i CEO Ericsson.

Wykonanie ogłaszanej strategii rozpocznie się w 4 kwartale 2014 roku. Koszt R&D modemów osiągnie w 2014 roku roku poziom około 2,6 mld SEK. Podjęta decyzja doprowadzi do znaczącego ograniczenia kosztów związanych z działem modemowym w pierwszej połowie 2015 roku. Modemy nie będą miały wpływu na rachunek zysków i strat od drugiej połowy 2015 roku. Segment modemów będzie raportowany osobno w wynikach finansowych aż do końca 2014 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200