IBM zapowiada – superkomputer Watson będzie dostępny w postaci komercyjnej, chmurowej usługi

IBM poinformował kilka dni temu, że udostępni wkrótce naukowcom superkomputer Watson (a wraz z nim wspieraną przez ten system obliczeniowy technologię sztucznej inteligencji) w postaci chmurowej usługi. Naukowcy korzystają z usług superkomputera Watson od dobrych kilku lat, jednak na innych zasadach. Tym razem IBM będzie oferować jego moc obliczeniową oraz wspierane przez ten system obliczeniowy technologie w postaci komercyjnej, chmurowej usługi.

Warto przypomnieć, że superkomputer Watson zasłynął z tego, że w 2011 roku wziął udział w telewizyjnej grze noszącej nazwę Jeopardy, gdzie pełnił rolę sztucznej inteligencji. Odpowiadał wtedy na pytania, zachowując się tak jak człowiek. Było to możliwe, gdyż IBM stosuje w superkomputerze Watson technologię IT znaną pod nazwą „cognitive computing” (w dowolnym tłumaczeniu „przetwarzanie poznawcze”), dzięki której może on symulować pracę ludzkiego mózgu. I to właśnie to jest specyficzną cechą tego systemu obliczeniowego, odróżniającego go od setek innych pracujących obecnie na świecie, nawet najsilniejszych superkomputerów.

Możliwość odpowiadania na pytania i rozwiązywanie problemów formułowanych w postaci naturalnego języka – to największy atut superkomputera Watson. IBM chce, aby każdy naukowiec mógł zadawać takie pytania superkomputerowi, rozwiązując w ten sposób problemy, nad którymi pracuje. I tak np. naukowiec zajmujący się lekami może zadać superkomputerowi pytanie, aby ten sporządził listę wszystkich leków, które weszły do użytku dajmy na to w ciągu ostatnich pięciu lat (albo, aby była to lista leków, które mają specyficzne właściwości i leczą konkretne choroby). To tylko dwa przykłady dające pojęcie o tym, jak specyficznym systemem obliczeniowym jest superkomputer Watson.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • IBM podpisało z armią amerykańską intratny kontrakt

IBM przygotowywał się na ten krok od dawna, prezentując np. w zeszłym roku specjalną platformę deweloperską, której nadał nazwę Ecosystem Watson. To platforma, która pozwala niezależnym producentom oprogramowania budować aplikacje wykorzystujące wspieraną przez superkomputer Watson technologię „przetwarzania poznawczego”.

Firma nie ujawnia na razie, kiedy dokładnie usługa pojawi się oficjalnie w jej ofercie oraz ile będzie kosztować.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200