Maya i Artemis: takie nazwy noszą kolejne 64-bitowe procesory firmy ARM

ARM opracował kolejne modele 64-bitowych układów CPU, nadając im robocze nazwy Maya i Artemis. Firma nie ujawnia na razie szczegółów technicznych dotyczących budowy obu procesorów, podając jedynie, że zostały one zaprojektowany w taki sposób, aby mogły obsługiwać nie tylko urządzenia mobilne i serwery, ale również sprzęt sieciowy.

ARM zaprezentował swoją pierwszą 64-bitową mikroarchitekturę w 2011 roku, nadając jej nazwę ARMv8-A. Procesory tego typu można spotkać np. w smartfonach iPhone 5s (Apple), których premiera miała miejsce w połowie zeszłego roku. Firma sprzedała już licencję na produkowanie tego typu procesorów wielu firmom (takim jak Qualcomm, Advanced Micro Devices, Samsung i MediaTek), a Apple opracował swój własny procesor oparty na mikroarchitekturze ARMv8-A.

Nowe układy Maya i Artemis (będące następcami procesorów Cortex-A57 i Cortex-A53) są oparte również na 64-bitowej mikroarchitekturze ARMv8-A. Warto przypomnieć, że pierwsze serwery i smartfony zawierające procesory Cortex-A57 i Cortex-A53 mają wejść na rynek pod koniec br.

Zobacz również:

  • Arm oferuje sektorowi motoryzacyjnemu nową gamę produktów

ARM pracuje też nad procesorami, które będzie można instalować w urządzeniach typy wearable, urządzeniach obsługujących środowisko IoT (Internet of Things; Internet rzeczy) i różnego rodzaju osadzonych urządzeniach. Firma oddała już nawet do użytku miesiąc temu nową fabrykę (Tajwan), w której produkowane będą energooszczędne układy CPU do budowania urządzeń typu wearable.

Jak wiadomo, głównymi rywali układów ARM są intelowskie, 64-bitowe procesory Atom, oraz podobne układy produkowane przez AMD. To właśnie między tymi firmami rozegra się w najbliższym czasie batalia o to, kto na tym rynku zdobędzie palmę pierwszeństwa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200