D-Wave zapowiada – jeszcze w tym roku wprowadzimy na rynek kolejny model komputera kwantowego

Prace nad komputerami kwantowymi są prowadzone od wielu lat, a pierwszy komercyjny system obliczeniowy oparty na tej technologii pojawił się na rynku w 2011 roku (był to system oznaczony symbolem D-Wave One). Komputery takie (których twórcą jest firma D-Wave) można znaleźć obecnie w systemach IT należących do tak znanych firm i instytucji, jak Google, NASA czy Lockheed Martin, gdzie obsługują specyficznego rodzaju aplikacje (sztuczna inteligencja, rozpoznawanie obrazów czy e-learning).

D-Wave zapowiada, że jeszcze w tym roku w jej ofercie pojawi się kolejny, ulepszony model komputera. Będzie on przede wszystkim szybszy, głównie za sprawą nowego, bardzo wydajnego procesora. Obecnie firma ma w ofercie komputer kwantowy noszący nazwę D-Wave Two, który kosztuje w zależności od konfiguracji od 10 do 15 mln USD.

Firma zyskała ostatnio nowy zastrzyk finansowy w postaci 28 mln USD, które zostały wyłożone przez kilku inwestorów zainteresowanych tą technologią (wśród których znajdują się tak znane firmy, jak Goldman Sachs i BDC Capital).

Zobacz również:

  • HPE wspiera badania nad technologiami kwantowymi
D-Wave zapowiada – jeszcze w tym roku wprowadzimy na rynek kolejny model komputera kwantowego

Podstawowa cześć komputera D-Wave Two: układ zawierający kwantowe bramki logiczne, tzw. kubity.

Podstawowym elementem komputera kwantowego są kwantowe bramki logiczne, tzw. kubity). Charakterystyczną cech takiej bramki jest to, że zachowuje się ona inaczej niż klasyczna bramka, która przyjmuje jeden z dwóch stabilnych stanów – „0” albo „1”. Bramka kubitowa może się znajdować w stanie pośrednim (reprezentując kwantową superpozycję zera i jedynki) i ustalenie jej aktualnej pozycji jest jednym z największych wyzwań, przed jakim stoją inżynierowie projektujący takie komputery.

Produkowane przez firmę komputery kwantowe zawierają 1152 układy zawierające kubitowe bramki. D-Wave informuje, że kolejny model komputera (który jest już gotowy i testowany w laboratorium zawiera dwa razy więcej takich układów (dokładnie 2000).

Analitycy są zgodni co do tego, że komputery kwantowe nie zastąpią w dającej się przewidzieć przyszłości klasycznych komputerów, opartych na krzemie. Mogą co najwyżej posłużyć do obsługiwania specyficznego rodzaju aplikacji (chodzi głównie o szyfrowanie danych czy analizowanie danych finansowych czy modelowanie procesów fizycznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200