Bankowość i finanse konsolidują systemy

Z raportu Computerworld TOP 200 wynika, że sektorem, który sięga po rozwiązania informatyczne w sposób bardzo innowacyjny jest bankowość i finanse. Przychody dostawców do tego sektora wzrosły w 2013 r. o 7 proc.

Podczas debaty, która towarzyszyła premierze Raportu Tomasz Bitner, redaktor naczelny Computerworld Polska przypomniał, że rok wcześniej wzrost przychodów ze sprzedaży rozwiązań informatycznych do tego sektora wyniósł 16,7 proc. Spadek dynamiki widoczny także poza Polską oznacza, że sektor bankowy ma już za sobą szybką informatyzację podstawowych obszarów działalności. Zatem to już nie budowa nowych, ale konsolidacja istniejących systemów nabiera podstawowego znaczenia.

Raport Computerworld TOP200 jest dostępny tutaj.

Zdefiniowane potrzeby

Zdaniem Andrzeja Lachowicza z SK Banku Spółdzielczego, oceniając dynamikę inwestycji bankowych trzeba brać pod uwagę wymagania nadzoru bankowego. Andrzej Lachowicz zaznaczył, że większość banków dokonała już dużych inwestycji technologicznych, a w tej chwili są nastawione na korzystanie z usług consultingowych żeby sprostać rekomendacji D. Banki skupiają się na tym, żeby dotrzeć do klienta i świadczyć mu usługi różnymi kanałami. Dlatego jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed dostawcami jest pomoc bankom w dotarciu do klientów. W dobie łączenia się organizacji niezwykle istotne jest również takie zespolenie systemów, usług i produktów, żeby zoptymalizować efekt konsolidacji.

Zobacz również:

  • W Europie powstaną dwie kolejne gigantyczne fabryki baterii samochodowych

Więcej niż technologia

Wśród dostawców na rynku bankowości i finansów silną pozycję mają między innymi Oracle, z przychodami 161 mln zł i Sygnity – 90 mln zł.

Dostawcy zwracają uwagę, że w sektorach, które są bliskie pełnego nasycenia usługami, jak właśnie bankowość i finanse, nowe możliwości dają technologie ze źródła otwartego. Pole do usprawnień widzą również w oferowaniu klientom korzystającym z różnych kanałów takich samych możliwości wykonania praktycznej każdej czynności związanej z usługą bankową. Kolejnym krokiem na drodze usprawnień jest personalizacja oferty. Tej ścieżce rozwoju bankowości będzie sprzyjała rozbudowana analityka danych pochodzących nie tylko z systemów bankowych, ale również np. z serwisów społecznościowych.

W sytuacji, gdy klienci korzystają z usług finansowych on-line, łącząc się z bankiem z każdego miejsca, przy pomocy różnych urządzeń i przez całą dobę, niezwykle ważną częścią współpracy IT z bankami staje się bezpieczeństwo transakcji. Szczególnie zaś systemy antyfraudowe. Dostawcy oceniają, że banki czekają ogromne inwestycje w takie systemy.

Zdaniem Wacława Iszkowskiego z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji bardzo ważne jest tworzenie infrastruktury bezpieczeństwa usług finansowych i edukacja klientów w tym zakresie. Sam rozwój technologii powinien następować w sposób naturalny w miarę rozwoju potrzeb.

Dostawcy przewidują, że z czasem żeby skupić się na swojej podstawowej działalności, usługodawcy finansowi zdecydują się na outsourcowanie IT.

W toku dyskusji przedstawiciele firm podkreślali również, że zmiany własnościowe w sektorze, polegające na tym, że banki w Polsce są częścią międzynarodowych korporacji powoduje, że decyzje inwestycyjne zapadają w ich zagranicznych centralach.

Duże znaczenie bankowości w e-gospodarce widzi również wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan, który zaznaczył, że przedsiębiorstwa mogą od banków czerpać nowe pomysły biznesowe. Powinny szukać synergii w tych usługach, z których banki czerpią przychody.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200