Europejskie firmy nie zdają sobie sprawy z tego, że przechowywanie danych w chmurze może być ryzykowne

Skyhigh Networks (firma monitorująca rynek usług chmurowych) przeprowadziła badania z których wynika, że przeciętne europejskie przedsiębiorstwo korzysta z 588 takich usług. Problem w tym, że wiele z nich nie zapewnia danym odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa oraz nie spełnia wymagań dotyczące zgodności z obowiązującym w danym kraju prawem.

Raport (noszą tytuł European Cloud Adoption and Risk Report) sporządzono na podstawie danych uzyskanych od 40 europejskich firm świadczących usługi finansowe, handlujących gazem i ropą naftową, przedsiębiorstw produkcyjnych oraz firm zajmujących się handlem detalicznym. Badanie pokazało, że firmy korzystają ogółem z 2500 chmurowych usług, z których tylko 194 zapewniają im odpowiedni poziom bezpieczeństwo – odpowiedni, to znaczy klasy „enterprise”.

Bezpieczeństwo usług mierzono w skali Skyhigh CloudTrust. Każdej usłudze przyznawano notę od 1 do 10, biorąc pod uwagę 30 różnych czynników bezpieczeństwa w takich obszarach, jak data risk (ryzyko dla danych), user risk (ryzyko dla użytkownika), device risk (ryzyko dla urządzenia), service risk (ryzyko dla samej usługi), business risk (ryzyko dla biznesu) i legal risk (ryzyko prawne). Nota od siedmiu do dziesięciu (7-10) oznacza, że dana usługa stwarza dla firmy bardzo duże ryzyko.

I tak usługa Yahoo Mail (poczta) uzyskała notę 7, podobnie jak usługa Evernote. Istotne jest to, że biorąc pod uwagę bezpieczeństwo danych, tylko jeden procent przebadanych usług chmurowych, przechowujących dane w europejskich systemach IT, chroni je na tyle efektywnie, że zasługuje na miano usług zapewniających danym ochronę klasy „enterprise”.

Dwadzieścia cztery spośród trzydziestu najczęściej używanych usług chmurowych, umożliwiających użytkownikom współużytkowanie plików i zasobów, jest świadczonych przez firmy operujące w krajach, w których przepisy prawne dotyczące ochrony prywatności są dużo mniej restrykcyjne niż w Europie. Są to takie kraje jak USA, Rosja i Chiny.

Komentując wyniki badań Rajiv Gupta (pełniący w Skyhigh Networks funkcję CEO) powiedział: „zbyt wielu pracowników przedsiębiorstw nie zdaje sobie dalej sprawy z tego, jak duże ryzyko ponoszą decydując się na przechowywanie danych w chmurze”. I dodał, „72% przebadanych przez nas usług przechowuje dane na terenie USA, co może przysporzyć europejskim firmom szereg kłopotów zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych jak i tego, czy usługa spełnia określone wymogi prawne”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200