Najwyższy czas na przenosiny z Windows XP

Już niedługo po ponad 12 latach, dokładnie w dniu 8 kwietnia 2014 zakończy się wsparcie dla systemu Windows XP. W związku z tym , że nie będzie można już liczyć na poprawki bezpieczeństwa oraz pomoc techniczną dla tego systemu, uważanego zresztą przez wielu za najlepszy w historii Microsoft, trzeba opracować plan migracji na jeden z nowszych produktów Windows 7 lub Windows 8/8.1. W zależności od wielkości środowiska, w którym przyjdzie nam przeprowadzić migrację możemy skorzystać z odpowiednich narzędzi ją wspomagających.

Według serwisu netmarketshare.com Windows XP znajduje się obecnie (stan na koniec stycznia 2014) na 29,23 procentach komputerów biurkowych. Dla porównania Windows 7 to obecnie system wykorzystywany przez 47,49 proc. maszyn. Windows 8 i Windows 8.1 w sumie mają tylko około 11 proc. udziału w rynku. Powstaje więc pytanie, jak więc blisko jedna trzecia użytkowników komputerów (blisko 500 milionów) ma się zachować w obliczu nieuchronnego końca wsparcia używanego na ich maszynach systemu.

Wiele z tych komputerów to także maszyny wykorzystywane w małych, średnich a także dużych firmach, gdzie nacisk na bezpieczeństwo danych oraz na niezawodność pracy jest przecież znacznie wyższy niż w przypadku maszyn wykorzystywanych do celów domowych. Oczywiście wiele z komputerów, na których działa dziś Windows XP nie spełnia minimalnych wymagań do instalacji Windows 7 czy 8 (procesor przynajmniej 1 GHz, 1 GB RAM – 32 bit, 2 GB RAM – 64 bit oraz przynajmniej 16/20 GB miejsca na dysku). Dlatego wiele z nich zapewne zakończy swój żywot bez zmiany systemu. Jeśli jednak niektóre maszyny mają być nadal wykorzystywane i dysponują odpowiednią mocą obliczeniową– prędzej czy później, czy to się komuś podoba czy nie będzie trzeba zmienić w nich system. Co ważniejsze – mimo że maszyny przestaną być eksploatowane, do przeniesienia będą dane użytkowników i ich ustawienia do nowszego systemu.

Opcje przechodzenia z XP na Windows 7/8

Czysta instalacja

  • Instalacja Windows 7 / Windows 8 na nowej partycji.
  • Wymiana obecnego systemu operacyjnego na partycji systemowej.

Migracja

  • Przeniesienie plików ze starego systemu do nowego.
  • Side-by-side (na tej samej maszynie) albo wipe and load (z wykorzystaniem zewnętrznego nośnika).

Aktualizacja

  • Ograniczona do przeniesienia plików użytkownika – tylko w przypadku Windows 8

Wydaje się, że obecnie nastąpił na to „najwyższy czas” lub „ostatni gwizdek”, jak kto woli. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak przeprowadzić tę operację w sposób jak najbardziej efektywny – w zależności od skali przedsięwzięcia – zarówno w sytuacji gdy przenosimy jedną czy kilka stacji roboczych oraz w bardziej rozbudowanych środowiskach.

Windows XP nie może być bezpośrednio zaktualizowane do Windows 7. Jedyną możliwością przeniesienia danych jest ręczna lub zautomatyzowana (za pomocą opisanych dalej narzędzi) migracja. Opisany proces z powodzeniem można przeprowadzić także przy przenoszeniu danych na Windows 8.

Identyfikacja elementów do przeniesienia

Jak przy każdej migracji istotne jest określenie, które elementy mają zostać przeniesione do nowego systemu operacyjnego. Można wśród nich wyróżnić konta użytkowników. Każda stacja robocza może przechowywać ustawienia przypisane zarówno do użytkowników domenowych jak i lokalnych. Warto więc określić, czy mają być przenoszone lokalne dane odnośnie kont i ich ustawienia. Kolejnym elementem są ustawienia aplikacji. Również w tym przypadku należy określić, które z nich będą potrzebne i które da się przenieść. Można to zrobić podczas testów aplikacji w docelowym środowisku nowego systemu operacyjnego.

W dalszej kolejności należy zastanowić się, które ustawienia systemu operacyjnego mają zostać przeniesione. Mogą one obejmować wygląd pulpitu, ustawienia klawiatury, kont e-mail czy połączeń sieciowych a także ułatwień dostępu dla niepełnosprawnych. Ostatni, właściwie najistotniejszy element to identyfikacja położenia plików użytkownika, które mają zostać przeniesione do nowego systemu.

W zależności od wielkości organizacji do przeniesienia danych możemy skorzystać z odpowiedniego narzędzia udostępnianego przez Microsoft.

Komputer domowy lub mała sieć – Łatwy transfer Windows

W przypadku, gdy do przeniesienia mamy do kilku, kilkunastu komputerów, możemy skorzystać z programu Windows Easy Transfer (WET) – Łatwy transfer w systemie Windows. Procedura przeniesienia danych w tym wypadku jest następująca rozpoczynamy od pobrania i uruchomienia programu Doradca Uaktualnienia systemu Windows 7 (Windows 7 Upgrade Advisor). Po jego uruchomieniu na ekranie otrzymamy raport dotyczący znalezionych potencjalnych problemów przy instalacji Windows 7 oraz zalecenia działań, które należy wykonać przed uaktualnieniem. Doradca sprawdzi m.in. ilość dostępnej pamięci operacyjnej, wydajność procesora i dostępne zasoby dyskowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200