Przedstępstwa i przedżycie przedludzi

Oglądałem film „Raport mniejszości” w amatorskim tłumaczeniu, gdzie słowo precrime przetłumaczono jako przedstępstwo.

W późniejszym, oficjalnym tłumaczeniu nie znajdziemy tego neologizmu, skądinąd świetnie oddającego fabułę filmu. Przewidywanie zbrodni, które mają nastąpić oraz karanie ich przyszłych sprawców, w powieści Dicka było możliwe dzięki trójce jasnowidzów utrzymywanych w narkotycznym transie. Za chwilę do tego samego posłużą technologie big data.

Śledczy nie od dzisiaj wiedzą, że przestępcy przejawiają pewne anormalne wzorce zachowań. Wyśledzenie sprawcy polega na ich poszukiwaniu poprzez szperanie w billingach z telefonów, rachunkach z okolicznych sklepów, przeglądanie setek godzin monitoringu kamer przemysłowych i porównywanie zeznań. Fakt, że robi się to po zajściu zdarzenia i tylko dla najcięższych przestępstw, wynika wyłącznie z ograniczenia ilościowego: szare komórki policyjnych detektywów mają niedużą moc obliczeniową. Ale już niedługo będzie można do tej pracy zaprząc maszyny i algorytmy. Technologie OLAP oraz In-Memory Processing pozwolą wkrótce takie analizy wykonywać rutynowo, dla każdego i w czasie rzeczywistym. Sprawcę przestępstwa będzie można złapać w momencie jego popełnienia. Albo nawet chwilę wcześniej, zupełnie jak u Dicka i Spielberga.

Te same algorytmy sprawią, że zdarzenia gospodarcze będzie można antycypować z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością. Już dziś, gdy zaczynam odwiedzać strony poświęcone turystyce, moja skrzynka pocztowa puchnie od spamu przesyłanego przez roboty zasilane informacją z plików cookie. Jutro zaczną rozpoznawać wzorce wyprzedzające: jeśli teraz interesuję się kupnem domu, wkrótce zainteresuję się meblami, prawda?

Big data pomoże także urzędnikom. Na przykład skarbówka będzie mogła prewencyjnie nakładać grzywnę na każdego, kto wydaje więcej niż zarabia z udokumentowanych źródeł, ponieważ modele dają 98,9% szans, że jest oszustem podatkowym. Ten jeden procent to margines błędu – i tak niższy niż w „białkowym” wymiarze sprawiedliwości.

Ostatecznie całe nasze życie będzie monitorowane przez algorytmy rozpoznające wzorce zachowań, zaś system ekonomicznych zachęt oraz administracyjnych kar nie będzie – jak dziś – bazował na przeszłych zdarzeniach, a przewidywanych zachowaniach i czynach. Nie będziemy już mówić o przestępstwach a przedstępstwach, nie będzie gospodarki tylko przedgospodarka i nie będzie życia – tylko cyfrowe, obliczane online przedżycie przedludzi.

Przedstępstwa i przedżycie przedludzi
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200