Zarządzanie systemami zasilania i chłodzenia

Nie uda się osiągnąć wysokiej dostępności oraz efektywności energetycznej centrum przetwarzania danych bez monitorowania parametrów środowiskowych i urządzeń należących do infrastruktury teleinformatycznej.

System monitoringu i zarządzania musi mieć graficzny interfejs użytkownika ze zdalnym dostępem. Przedstawiając aktualny stan infrastruktury, powinien umożliwiać administratorowi skuteczne i efektywne zarządzanie, niezbędne do rutynowej kontroli, lecz przede wszystkim w sytuacjach awaryjnych. Pomocna może być również możliwość wcześniejszego skonfigurowania, i zautomatyzowania reakcji na zdefiniowane wcześniej sytuacje. Ważne są takie funkcje, jak:

• powiadamianie wybranych użytkowników (administratorów) o pojawiających się zagrożeniach;

• bezpieczne zamknięcie serwerów;

• uruchomienie zaplanowanych scenariuszy działań na wypadek awarii.

Integracja systemów

Podstawowe funkcje platform zarządzania systemami zasilania i chłodzenia
  1. Monitorowanie temperatury w pomieszczeniu i w szafie.
  2. Śledzenie i inteligentne zarządzanie systemami chłodzenia.
  3. Kontrola stanu baterii akumulatorów w zasilaczach UPS.
  4. Monitorowanie i zdalne zarządzanie dystrybucją energii w CPD.
  5. Inteligentna kontrola zasilania odbiorów krytycznych.
  6. Zarządzanie alertami i alarmami.
Systemy zarządzania infrastrukturą zasilania i chłodzenia powinny zapewniać komunikację pomiędzy innymi systemami zarządzania w otoczeniu, takimi jak systemy zarzadzania budynkiem (BMS – Building Management System) oraz systemy zarządzania przedsiębiorstwem (EMS – Enterprise Management Systems). Integracja ww. systemów, które są często oparte na różnej architekturze, w sposób umożliwiający bezpośrednią wymianę informacji między nimi stwarza trudności, bo do zarządzania poszczególnych grup urządzeń wykorzystuje się specjalne oprogramowanie. Zarządzanie infrastrukturą fizyczną poprzez integrację z systemami BMS i EMS wymaga połączenia logicznego elementów każdego z systemów lub punktu danych i opracowania dedykowanych programów, co wiąże się z dużymi kosztami. Sposoby współpracy systemów powinny być określane na etapie planowania i uwzględniane we wstępnej fazie wdrażania centralnego systemu. Szczególnie trudne jest zintegrowanie się systemów zarządzania infrastrukturą serwerowni z systemami do zarządzania budynkiem, od których wymaga się głównie usprawnienia funkcjonowania (automatyzacji) budynku i jego zabezpieczenia.

Scentralizowane systemy monitorujące działanie całej infrastruktury serwerowni mogą komunikować się za pośrednictwem istniejącej sieci logicznej, współdzieląc ją, i korzystać z sieci dedykowanej. Zwykle dla serwerowni o powierzchni większej od 2500 mkw. komunikacja odbywa się przy użyciu specjalnej sieci, która zapewnia możliwość integracji z systemami zarządzania budynkiem (BMS) oraz systemami zarządzania przedsiębiorstwem (EMS). Systemy BMS wykorzystują zwykle do komunikowania odrębną sieć logiczną i dedykowane protokoły, np. MODBUS.

Ograniczanie ryzyka powstania awarii

Zakłócenia zasilania i zbyt wysoka temperatura wpływają na dostępność całego systemu teleinformatycznego. Uzyskane szybko informacje pozwalają podejmować działania jeszcze przed wystąpieniem uszkodzenia lub awarii sprzętu. W związku ze wzrostem gęstości upakowania urządzeń teleinformatycznych oraz panującym trendem zwiększania dopuszczalnej temperatury rosną wymagania monitorowania i zdalnego sterowania urządzeniami. Monitorowanie parametrów środowiskowych, takich jak temperatura i wilgotność, jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy do chłodzenia stosowany jest typowy system klimatyzacyjny tzw. komfortu. Przy wysokich temperaturach zewnętrznych wydajność klimatyzacji może okazać się niewystarczająca, a wilgotność będzie zbyt niska, co grozi awarią. Zbyt wysoka wilgotność może powodować korozję, a w połączeniu z niską temperaturą być przyczyną skraplania się pary i przebić. Nie powinno się zapominać o okresowym kontrolowaniu układów chłodzenia.

Skuteczne narzędzia do analizy parametrów zasilania i środowiska zapobiegają występowaniu zakłóceń, wskazując na źródła potencjalnych problemów i awarii. Dzięki automatycznej akwizycji danych z wielu czujników znajdujących się w różnych obszarach infrastruktury, w bazie danych można dokonywać analiz dotyczących bieżącego stanu systemu i przedstawić administratorowi rekomendacje do działań predykcyjnych, mających na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia awarii, zwiększenie wydajności oraz służyć poprawie procesu planowania. Duża liczba informacji wymusza stworzenie odpowiednich algorytmów, które będą je w stanie filtrować i wyświetlać zgodnie z wymaganiami administratora systemu IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200