Przestrzeń kreatywna

Miejsce pracy ma wpływ na efektywność zadań. W dobie mobilnych technologii i BYOD każdy może wybrać, czy chce pracować przy biurku w firmie, przy kawiarnianym stoliku w centrum miasta, czy we własnym ogrodzie.

Przestrzeń kreatywna
Co wybrać, żeby pracować szybciej, efektywniej i mniej się męczyć? Specjaliści zajmujący się higieną i psychologią pracy zachęcają do oddzielenia strefy biurowej od domowej i odmiennego ich urządzenia. Dekoratorzy wnętrz radzą dopasować kolorystykę do charakteru wykonywanej pracy. Najlepsze rozwiązanie dla biura osoby zajmującej się sprzedażą to zastosowanie różnych odcieni czerwieni. Ten kolor to niezawodna porcja energii, ale musi być stosowany z rozwagą. Czerwień rozbielona staje się delikatniejsza w odbiorze, przyjazna.

Kreatywność i wyobraźnię potrzebną w działalności grafików, malarzy czy pisarzy wyzwoli zieleń i żółć. W pracowni architekta czy projektanta sprawdzi się kolor niebieski, a kancelarii prawniczej brązowy – piszą eksperci na www.dekoratorium.pl. Naukowcy z Hiroszimy stwierdzili, że w miejscu pracy koncentracji sprzyjają zdjęcia małych zwierząt – koncentracja zwiększa się nawet o 44%.

Zobacz również:

  • Najlepsze MDM-y do ochrony urządzeń mobilnych na 2023
  • Bezpieczeństwo urządzeń końcowych - 9 kluczowych zasad

Hierarchia nie sprzyja innowacyjności

Aranżacja przestrzeni biurowej może mieć wpływ na losy projektu i naszą karierę w firmie. Na co dzień pracownicy w większości firm siedzą przy osobnych biurkach, każdy ma przed sobą monitor, obok telefon, okazji do kontaktów jest niewiele. Pracują pojedynczo, bo poza lunchem i zebraniami się nie spotykają. Nawet polecenia służbowe oraz informacje są przekazywane e-mailem. Kreatywności sprzyja ustawienie miejsc w kręgu umożliwiającym patrzenie na siebie. Tę zasadę wykorzystuje np. firma Sii, która w warszawskiej siedzibie tak zaaranżowała przestrzeń wspólną. Pracy zespołowej sprzyjają zainstalowane w takich miejscach urządzenia multimedialne czy tablice. Ten sposób wyzwalania kreatywności sprawdza się na uczelniach – np. w Stanfordzie. W dogodnych warunkach klimatycznych miejscem wspólnej pracy może być taras lub ogród.

Odczarowanie open space

W wielu firmach można zobaczyć aranżacje dużych pomieszczeń bez ścianek działowych, z wydzielonymi niewielkimi pulpitami. To sprawdza się tylko wtedy, gdy wszyscy wykonują pracę o podobnym charakterze lub muszą się często z sobą komunikować. W innych przypadkach brak izolacji przeszkadza. Ostatnie badania wskazują, że hałas i rozmowy innych znacznie utrudniają koncentrację. Naukowcy obliczyli, że osoby pracujące w takich warunkach chorują o 62% częściej niż pracujące w małych pomieszczeniach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200